Audi, yeni A8’in oyuncaklarını tanıtmaya devam ediyor

0

Audi, markanın amiral gemisi A8 modelinin tanıtımından önce araç hakkında bilgiler paylaşmaya devam ediyor. Yeni tanıtım filminde aracın aktif süspansiyon sistemi gözler önüne seriliyor.

Şirket, yeni Audi A8‘in tüm versiyonları tarafından kullanılacak olan 48 voltluk elektrik sisteminden tam olarak yararlanmayı başarıyor ve bu sistem tamamen aktif elektromekanik süspansiyonu da kapsıyor.

Her bir tekerlek, elektrik sistemi tarafından beslenen bir elektrik motoruna, titanyum torsiyon çubuğu içeren döner bir mekanizmaya ve süspansiyon sistemine bir bağlantı çubuğu ile 1.100 Nm’ye kadar tork uygulayabilen bir sisteme sahip.

Active suspension – system overview

Bu sistem ayrıca aracın önünde yer alan kameralar ile birlikte çalışarak aracın üstünden geçeceği tümsek ve çukurlar önceden algılanarak süspansiyonlar hazır hale getiriliyor. Audi, bu sistemin nerdeyse tüm titreşimleri ve sarsıntıları ortadan kaldırabileceğini iddia ediyor.

Elektronik şasi platformu, yol yüzeyinden gelen bilgileri eş zamanlı olarak işleyerek tüm süspansiyon elemanlarını kontrol ediyor. Audi, yeni süspansiyon sistemi sayesinde yeni A8’in müşterilerine tamamen yeni bir sürüş deneyimi yaşatacağını söylüyor.

Active suspension – electro mechanical rear axle steeringDönüşlerde, hızlanmalarda ve yavaşlama hareketlerinde yaşanan sarsıntılar da yeni sistem sayesinde en aza indiriliyor. Audi ayrıca, yeni modelinde kullanacağı dört tekerlekten yönlendirme sistemi ile çeviklik ve dengeyi bir arada sunma hedefinde.

Yeni Audi A8, Barselona’da yapılacak bir etkinlik ile birlikte 11 Temmuz’da tamamen gözler önüne serilecek.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın