2018 Nissan Leaf sonunda ortaya çıktı

0

Uzun süren teaser kampanyasının ardından yeni Nissan Leaf yenilenen tasarımı ve güç ünitesiyle tanıtıldı. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkacak olan model Ekim ayının başında Japonya’da 2018 yılının ilk çeyreğinde ise Avrupa ve ABD’de satışa sunulacak.

Elektrikli modele güç veren motor 150 beygir gücünde ve 320 Nm tork değerine sahip. 40 kW’lık bir batarya ile birlikte gelen aracın menzili ise 378 km olduğu açıklandı. Aracın şarj süresi ise 3 kW’lık bir fiş ile 16 saat sürerken 6 kW’lık fişlerde bu süre yarıya iniyor. Aracın hızlı şarj özelliği ise bataryanın %80’inin 40 dakikada doldurulmasına olanak sağlıyor.

Yapılan teaser kampanyalarında da belirtildiği gibi yeni model selefinin sahip olmadığı birçok gelişmiş teknolojiyi içinde barındırıyor. Bu teknolojilerden en önemlisi ise Japon markanın ProPilot adını verdiği tek şerit içinde aracın kontrolünü sağlayan yeni otonom sürüş sistemi. Bu sistem ile araç önündeki aracı 30 ile 100 km/s hız arasında takip edebiliyor ve direksiyonu kontrol ederek aracın şerit ortasından gitmesini sağlıyor. Sistem ayrıca yeni Leaf’i tamamen durdurabiliyor ve durur halde iken gaza yapılan hafif bir dokunuş ProPilot’u yeniden aktif hale getiriyor. Otonom sürüş sistemi, içinde barındırdığı 12 adet sensör ile birlikte aracı en uygun şekilde park edebilme özelliğine de sahip.EU-NISSAN-LEaf33Yeni Leaf’te sunulan ilginç bir özellik ise e-Pedal. Standart olarak sunulan bu özellik sürücünün tek bir pedal ile hızlanma, yavaşlama, aracı durdurma işlemlerini yapmasını sağlıyor. Nissan, bu tek pedallı sistemin, ortalama bir sürücü ihtiyaçlarının %90’ından fazlasını karşılayabileceğini belirtiyor. Normalde fren ve gaz pedalı bulunduran araç e-Pedal sayesinde gaz pedalına basıp çekme prensibiyle çalışacak. Nissan’a göre fren pedalı sadece acil frenlemeler esnasında kullanılacak.

Aracın diğer teknolojik ekipmanları arasında Akıllı Şerit Müdahale Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi, Akıllı Acil Fren Sistemi, Trafik İşareti Algılama, Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Akıllı Çevre Görüntüleme Sistemi bulunacak.

Aracın tasarımına değinecek olursak, yeni Leaf hem iç hem de dış tasarım konusunda büyük değişikler barındırıyor. Daha geleneksel bir görünüme kavuşan araç modern, şık ve daha sportif tasarımıyla daha fazla müşteriye hitap etmeyi planlıyor. Yeni ön ve arka farların yanında Nissan’ın imzası haline gelen ızgara yeni modelde sahte de olsa yerini almış. Aracın ön ızgarasının hemen üstünde 45 derece açı ile konumlandırılan şarj soketi sayesinde kablonun takılması daha kolay hale getirilmiş.NA-2018-Nissan-Leaf-4İç mekânda ise eski modele göre kalite hissi arttırılırken konsol tasarımı da daha lüks hissettiriyor. Merkezi konsolun ortasında yer alan dokunmatik bilgi eğlence sistemi ekranı, dijital gösterge paneli aracın yenilikçi özelliklerini iç mekana da yansıtmış.

Konsolda bulunan akıllı telefon gözü, bardaklıklar ve hacmi 435 litreye çıkarılan bagaj hacmi ile yeni Leaf, kullanışlılık anlamında da müşterilerin yüzlerini güldürecek. Apple CarPlay ve Android Auto destekli ve navigasyon özelliklerine sahip bilgi-eğlence sistemi de araçta sunulan yenilikler arasında yer alıyor.

Yeni modelin fiyatları ise henüz açıklanmadı.LF

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın