2019 Audi Q3 çok daha agresif ve teknolojik

0

İlk olarak 2006 yılında Cross Coupe Quattro konseptiyle ilk ipuçları verilen Audi Q3, daha sonra ise üretim versiyonu ile karşımıza çıkmıştı. Uzun zamandır beklenen ikinci nesil ile ise eski Q3’ün tasarımını tamamen değiştiren Audi, çok daha agresif tasarım ögeleri ile BMW X1’in karşısına çıkmaya hazır görünüyor.

Ağabeyi Q8 ile benzer tasarım ögelerine sahip olan yeni Q3 özellikle dikey ızgara şeritleriyle de büyük modele göndermede bulunuyor. Bu dikey tasarım elemanlarını Q8, A4 ve A6 Allroad modelleri dışında görmek mümkün değil, Alman markanın diğer tüm modellerinde bu ögeler yatay olarak konumlandırılmış. Audi, arazi odaklı modellerinin bundan böyle dikey şeritler ile diğer modellerden ayırmak istiyor olabilir.

Diğer tasarım değişikliklerine değinecek olursak; daha sportif görünümlü bir ön tampona ve A3 Sportback modelindeki farlara benzer aydınlatma grubuna kavuşan modelde ayrıca çok daha büyük stop lambaları kullanılmış.

Genel olarak boyutları artan yeni Audi Q3’ün uzunluğu selefine göre 9.65 cm artmış, bu artış 7.6 cm ile dingil mesafesine de olumlu yansımış. Artan boyutlar özellikle arkadaki yolcuların yaşam alanına etki ederken bagaj hacmi de 674 litreye çıkmış. Bu değer koltuklar yatırıldığında ise 1.526 litreye ulaşıyor.d2dddefe-2019-audi-q3-14İç mekana geçtiğimizde, 12.3 inçlik Audi’nin Virtual Cockpit dijital gösterge paneli ile karşılaşıyoruz. Havalandırma ızgaralarının altına yerleştirilen 8.8 inçlik bilgi-eğlence ekranı ise opsiyonel olarak 10 inçlik türevi ile tercih edilebiliyor.

Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerinin standart olarak sunulduğu yeni modelin ön bölümünde 2 adet USB girişine de yer verilmiş. Arka koltukta yolculuk edecek olan müşterilerini de unutmayan Audi, bu bölümde de 2 USB girişi ve 12 voltuk şarj ünitesi kullanmış. Wi-Fi hotspot ile internet kullanımına da olanak sağlayan aracın belki de en dikkat çekici özelliği ise otomobillerin yol ve hava durumu ile ilgili tehlikeleri kendi aralarında iletişim kurarak birbirine aktarmasına yardımcı olan “swarm intelligence” sistemi olacak.

Güvenlik teknolojileri konusunda da günümüze ayak uyduran 2019 Audi Q3, acil durum fren sistemi, şerit takip uyarı sistemi, arka çapraz trafik uyarı sisteminin yanı sıra trafik asistanı ve şerit takip asistanına sahip adaptif hız sabitleyici ile alınabilecek.

İlk etapta üç benzinli ve bir dizel olmak üzere dört motor seçeneği ile sunulacak olan SUV modelin giriş seviyesinde 150 beygir güç ve 250 Nm tork değerlerine sahip 1.5 litrelik TFSI motor sunulacak. 35 TFSI olarak adlandırılacak olan araç silindir kapama teknolojisini de içinde barındırıyor. 7 ileri çift kavramalı şanzıman ile sunulacak olan giriş versiyonu standart olarak önden çekişli olarak alınabilecek. 6 ileri manuel vites kutusunun ise daha sonra seçenekler arasına eklenmesi bekleniyor.38da4a87-2019-audi-q3-27Daha güçlü seçeneklere baktığımızda ise 2.0 litrelik TFSI motorun iki farklı güç seçeneği ile birlikte sunulduğunu görüyoruz.. 40 TFSI olarak adlandırılan versiyon 190 beygir güç ve 320 Nm torka sahipken 45 TFSI 230 beygir güç ve 350 Nm tork değerleri sunacak. Gücü Quattro dört tekerlekten çekiş sistemi ile yer aktaracak olan modeller standart olarak 7 ileri çift kavramalı şanzımanla birlikte sunulacak.

Dizel cephesinde ise 150 beygir güç ve 340 Nm tork üretebilen 2.0 litrelik TDI moto görev yapacak. 35 TDI olarak adlandırılacak olan versiyon ilk etapta 6 ileri manuel ve dört tekerlekten çekiş sistemi ile alınabilecek. İlerleyen dönemde 7 ileri çift kavramalı şanzımana da kavuşması beklenen modelin 190 beygirlik daha güçlü versiyonu da yakın gelecekte yollara çıkacak.

Yeni Audi Q3 ayrıca ‘Auto, Comfort, Dynamic, Offroad, Efficiency ve Individual’ olmak üzere altı farklı sürüş moduna sahip ‘dinamik sürüş sistemi’ ile donatılmış.

Tasarım ve teknolojik anlamda önemli gelişmeler kaydeden 2019 Audi Q3, Kasım ayında Avrupa’da satışa sunulacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın