2019 Range Rover Evoque kamuflajlarından kurtuluyor

0

Yeni nesil Range Rover Evoque, oldukça az miktarda kamuflajla birlikte Nürburgring yakınlarında test edilirken görüntülendi. Daha önce çekilen casus fotoğraflardan farklı olarak bu sefer aracın iç mekanı kısmen de olsa gözler önüne serildi.

Hem içeride hem de dışarıda adeta küçük bir Range Rover Velar ile karşı karşıyayız. Evoque’nin şık yatay farları dış tasarımda ağabeyinin izinden gittiğinin bir kanıtı niteliğinde. Prototip modele yandan bakıldığında, mevcut modelin profilini eğimli bir tavan çizgisi ve yüksek omuzlar ile koruduğunu görüyoruz. Ancak tıpkı Velar’da olduğu gibi gömülü kapı kolları yeni nesile çok daha lüks bir görünüm kazandırmış.

Arka bölüm de mevcut Evoque‘nin bir evrimi niteliğinde. Küçük bir arka cama ev sahipliği yapan aracın stop lambaları da benzer şekilde konumlandırılmış. Bu bölümdeki Range Rover Velar etkisi olarak ise yatay şekilde uzatılmış stop lambalarını sayabiliriz.

Müşteriler, yeni nesil ile birlikte üç kapılı Evoque sahibi olamayacaklar, bu durumda üstü açık versiyonun da model gamında yer almayacağını söyleyebiliriz.

Her ne kadar fotoğraflar çok net olmasa da, yeni nesil Evoque’nin selefine göre biraz daha büyüdüğünü söyleyebiliriz. Bu durumun iç mekana da olumlu yansımasını bekliyoruz. İç mekandan söz etmişten, kabin tasarımının da Velar’a oldukça benzediğini söylemeden geçmeyelim.6Biri gösterge paneli, diğeri bilgi-eğlence sistemi ve bir diğeri ise klima kontrolleri için kullanılan üç büyük dijital ekrana ev sahipliği yapacak olan yeni nesil Evoque’nin direksiyon simidinin de neredeyse Velar ile aynı olduğunu belirtelim.

İkinci nesil Evoque, yeni nesil Discovery Sport ile birlikte güncellenen D8 platformu üzerinde yükselecek. Genel olarak boyutlarda yer alacak artışın yanı sıra yeni mimari ile birlikte aracın sürüş kalitesinin ve konforunun da artacağı söyleniyor.

Yeni platform daha hafif yapısı ile yol tutuşu ve yakıt verimliliğini de arttıracak. Güncellenen platform yeni Evoque’de benzinli ve dizel motorların yanı sıra plug-in hybrid güç ünitesinin kullanımına da olanak sağlayacak.

Giriş versiyonlarının önden çekişli olarak sunulacağı yeni nesil Evoque’nin daha üst paketleri ise dört tekerlekten sürüş sistemine ev sahipliği yapacak. Tasarım ve teknolojik anlamda daha büyük modellere yaklaşan yeni nesil Range Rover Evoque’nin 2019 yılının ilk çeyreğinde tanıtılması bekleniyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın