2019 Toyota Auris, yeni hibrit motoruyla tanıtıldı

0

Toyota, yeni Supra konseptinin yanı sıra Cenevre’de yeni nesil Auris’i de tanıttı. Wolkswagen Golf’e rakip olacak olan yeni Auris, önceki nesillere göre sahip olduğu cesur dış görünüşüyle oldukça dikkat çekti.

Toplam uzunluğu 40 mm artan araçta bu rakam direk olarak dingil mesafesine yansımış. Yüksekliği de 25 mm azalan aracın daha keskin ve daha şık tasarlanan ön bölümü de 47 mm daha aşağı konumlandırılmış.

Toyota CH-R ve Prius modellerinde de kullanılan TNGA platformuna geçiş yapan Auris, yeni mimarisi sayesinde daha düşük bir ağırlık merkezine ve daha rijit bir yapıya kavuşmuş. Ayrıca çok kollu arka süspansiyon sistemine de ev sahipliği yapan yeni Auris’in çok daha iyi bir sürüş karakteri sergileyeceği iddia edildi.

Yeni nesil ile birlikte ilk defa iki farklı hibrit seçeneği sunacak olan araçta Prius ve CH-R’de de görev yapan 1.8 litrelik 122 beygir güç üreten hibrit ünitenin yanı sıra 180 beygir güce sahip yeni 2.0 litrelik hibrit ünite de seçenekler arasında olacak. Toyota, bu yeni ünitenin sürücü ile daha iyi bir ilişki kurması için direksiyona entegre pedallara yer vereceğini de açıkladı. Yeni Auris’in giriş versiyonunda ise 116 beygir güç üreten 1.2 litrelik turbo beslemeli motor görev yapacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın