Yeni Volkswagen Polo, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak

0

Volkswagen, Eylül ayında düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Polo modelinin 6. jenerasyonunu tanıtmayı planlıyor.

Volkswagen’in yeni MQB-A0 platformu üzerinde yükselecek olan araç, yenilenen süspansiyon sistemlerine sahip olacak. Yeni Polo, Alman markanın yeni motor yelpazesini de benimseyecek.

Daha uzun ve daha geniş olması beklenen yeni modelin, artan boyutlara rağmen ağırlığının azalacağı belirtildi. Volkswagen’in yeni modelde daha dinamik bir tasarım ortaya koyması bekleniyor. Eğimli bir tavan çizgisi ve agresif farların kullanılacağı iddia edilen yeni modelin, müşteriler için daha cezbedici bir hale gelmesi planlanıyor.

Yeni Ibiza’nın aksine yeni Polo 3 veya 5 kapılı olarak tercih edilebilecek. Volkswagen’in halihazırda Polo bazlı bir SUV üzerinde çalıştığı için yeni Polo’nun CrossPolo versiyonunun olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmadı.

İç mekanda Volkswagen’in son teknolojisi kullanılacak olan model, iç mekan kalitesinden yine ödün vermeyecek. Dijital gösterge ekranına sahip olması beklenen yeni modelde, son nesil bilgi-eğlence sistemi ve bazı aktif güvenlik elemanları da sunulacak.

Motor seçeneklerinde 1.4 litrelik TSI motor yerini 1.5 litrelik kardeşine bırakırken, bu motor 130 ve 150 beygirlik iki farklı güç seçeneğine sahip. Modelin giriş versiyonunda ise 3 silindirli 1.0 litrelik motor sunulacak. Bu motor ise 65, 75, 95 ve 115 beygirlik seçenekler ile tercih edilebilecek. Dizel cephesinde ise güncellenen 1.6 TDI motor görev yapacak.

Polo’nun ateşli versiyonu GTI’da ise 200 beygirin üstünde güce sahip 2.0 litrelik TSI motorun kullanılacağı gelen iddialar arasında.

Not: Güncel Volkswagen Polo fotoğrafları kullanılmıştır.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın