30 milyonuncu VW Golf üretildi

0

Volkswagen’in Almanya’daki Wolfsburg kentindeki tesiste bu hafta 30 milyonuncu Golf üretildi. Volkswagen, ilk Golf’ün 1974 yılında üretilmesinin ardından geçen 39 yılın sonunda bu rakama ulaştı. Avrupa’da Volkswagen’in en başarılı olduğu model olan Golf geçtiğimiz bu 39 yıl boyunca günde yaklaşık 2.000 adet satılmış.

VW-Golf-Generations

Yakın zamanda tanıtılan ve Golf için kilometre taşı olan TDI Bluemotion modeli 100 km’de ortalama 3.2 lt yakıt tüketerek gelmiş geçmiş en tutumlu Golf konumunda. Volkswagen 30 milyonuncu Golf’ü üretirken, Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn 7. nesil Golf için verilen “Car of the Year 2013” ödülünü teslim aldı.

Winterkorn konuşmasında Golf tarihinin aynı zamanda otomotiv sektörünün ilerleyişinin de tarihi olduğunu ve ilk nesil Golf’deki güvenli önden çekiş sistemi, 3. nesil Golf ile ilk kez satışa sunulan TDI dizel teknolojisi, 4. nesil Golf ile sunulan ESC (ESP’nin Volkswagen’deki adı) ve çift kavramalı otomatik vites ve son olarak yeni nesil Golf’de standart olan Otomatik Kaza Önleyici Fren Sistemi ile birlikte Golf’ün sektördeki ilerlemeleri simgelemeye devam ettiğini söyledi.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın