5. nesil Toyota Supra tüm güzelliğiyle karşınızda

0

Bundan tam 5 yıl önce Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılan FT-1 konsepti ile ilk ipuçları verilen yeni nesil Supra, yine bir Detroit Fuarı’nda tanıtıldı. Oldukça uzun bir bekleme dönemiydi ancak beşinci nesil Supra A90’ın beklemeye değdiğini söyleyebiliriz.

Yeni modelin tasarımı ortaya çıkan casus fotoğraflar ve teaser görselleri sayesinde herhangi bir sürpriz yaratmadı. Oldukça kaslı bir duruşa sahip olan yeni Supra’nın iç mekanında ise aynı platformu paylaştığı BMW Z4’ten esintiler olduğunu söylemek mümkün. Dış tasarımda olduğu gibi iç bölümde de FT-1 konseptinden ilham alınmasını isterdik.

2020 Toyota GR Supra’nın kaputunun altında BMW menşeili 3.0 litrelik turbo beslemeli 6 silindirli bir motor bulunuyor. 340 beygir güç ve 500 Nm tork sunabilen bu motor, 8 ileri otomatik şanzıman ile eşleştirilmiş. 0’dan 100 km/s sürate yaklaşık olarak 4.3 saniyede çıkan yeni modelin son hızı ise 250 km/s ile limitlendirilmiş. Bu rakamlarla en hızlı seri üretim Toyota olarak öne çıkan Supra, Japonya’da 197 ve 258 beygir güç seçenekleri olan 2.0 litrelik 4 silindirli motorlarla da satın alınabilecek.17f351e6-2020-toyota-supra-europe-25Otomobil üreticisi ayrıca, Supra’nın arkadan çekişli yapısı, düşük ağırlık merkezi ve 50:50 ağırlık dağılımı sayesinde “heyecan verici bir güç, hassasiyet ve çeviklik karışımı” sunacağının sözünü veriyor.

Yeni nesil Toyota Supra, Normal ve Sport olmak üzere iki sürüş modu sunacak. Sport mod, çekiş ve denge kontrollerinin müdahalelerini düşürürken gaz tepkisini keskinleştirip direksiyonu daha hale getirmesinin yanı sıra şanzıman hassasiyetini de arttırıyor. Aynı zamanda aktif diferansiyelin daha agresif hale gelmesini sağlayan mod, egzoz sesini yükseltiyor.

Aktif diferansiyelden bahsetmişken, yanal torku kontrol etmek için bir elektrik motoru ve çok plakalı kavramalar kullanan sistem, hızlanma ve frenleme sırasında viraj alırken arka tekerlekler arasındaki tork dağılımını da ayarlıyor.

Supra, hem hassas yol tutuşu hem de sürüş kalitesini arttırdığı söylenen çift kollu ön süspansiyona ve çok kollu arka süspansiyonuna sahip. Önde 255/35 R19 ve arkada 275/35 R19 ebatlarında Michelin Pilot Super Sport lastikleriyle standart olarak 19 inç dövme alaşımlı jantlara sahip olan Supra’yı durdurma görevi ise 348 mm’lik 4 pistonlu Brembo fren sistemine verilmiş.

Avrupa’da iki farklı seviyede sunulacak olan Toyota Supra’nın giriş versiyonu olan Active’de yukarıda belirttiğimiz diferansiyel, adaptif süspansiyon ve yüksek performanslı fren sistemi ile birlikte 19 inçlik dövme alaşım jantlar bulunuyor. Bunların yanı sıra çift bölgeli otomatik klima, adaptif hız sabitleyici, akıllı giriş ve start butonunun yanı sıra LED ön ve arka farlar yine Active donanımda yer alan diğer unsurlar arasında. 6999e757-2020-toyota-gr-supra-37İç bölüme geçtiğimizde, 8.8 inç boyutundaki bilgi-eğlence sistemi ekranı ve 10 hoparlörlü ses sisteminin de yine Active donanım ile gelen özellikler arasında olduğunu görüyoruz. Premium’da ise bu özelliklere ek olarak deri kaplı direksiyon simidi, 12 hoparlörlü JBL ses sistemi, baş-üstü ekran göstergesi ve kablosuz telefon şarj gibi ekipmanlar yer alacak.

Güvenlik cephesinde, standart sistemler arasında ön çarpışma uyarısı, yaya algılama özelliğine sahip otomatik acil durum freni, şerit takip asistanı, otomatik uzun far ve yol levhası asistanı yeni Supra’da standart olarak yer alıyor. Kör nokta görüntüleme, arka çapraz trafik uyarısı ve arkadan çarpışma uyarısı ise opsiyon listesindeki özellikler.

Tanıtıma özel olarak sunulan Launch Edition ise Premium paket ile gelecek ve Absolute Zero Beyaz rengine kontrast oluşturacak şekilde kırmızı yan aynalara, mat siyah alaşım jantlara sahip olacak.

İlk yıl için Avrupa’da 900 adet satılacak olan Supra’nın şanslı sahiplerinin özel bir deneyim programına erişim hakkı kazanacakları ve araçlarını teslim aldıkları sırada ‘para satın alamaz’ ödülüne sahip olacakları marka tarafından açıklandı.

Tıpkı BMW Z4 gibi Toyota Supra da Avustusya’nın Graz kentindeki Magna Steyr tesislerinde üretilecek. Yeni modelin Avrupa’daki fiyat etiketlerinin ise kısa zamanda belirlenmesini bekliyoruz.

 

 

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın