9 büyük marka Frankfurt Otomobil Fuarı’na katılmıyor

0

Önümüzdeki ay düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nı 9 büyük otomobil şirketi pas geçecek. Alınan bilgilere göre Alfa Romeo, DS, Fiat, Infiniti, Jeep, Mitsubishi, Nissan, Peugeot ve Volvo yılın en büyük ikinci otomobil fuarında yer almayacak.

Bu denli büyük bir fuara bu kadar çok markanın katılmak istememesinin altında yatan en büyük neden ise bu tür büyük fuarların markalar için oldukça maliyetli bir hal alması. Bu durum hakkında konuşan IHS Markit baş analisti Ian Fletcher, başka markaların bu etkinliğe katılmayabileceğini ve artık müşterilerin araç alırken karşılaştırmalarını internet üzerinden yaptığını belirtti.

Teknolojinin gelişmesi ile birçok şeyin değiştiği gibi artık fuarların da zamanı geçiyor olabilir. Otomobil üreticileri artık fuarların satışlara olan etkisinin yapılan harcamaları karşılamadığını düşünüyor. Bunun yerine internet aracılığı ile müşterilerine ulaşabilen markalar bu tür yüksek harcamalardan kaçınmak istiyor.

Bu tür fuarlardan yavaş yavaş uzaklaşan markalar yeni modellerini kendi yaptıkları küçük etkinlikler ile tanıtmayı tercih ediyor. Bu durum geleneksel otomobil fuarlarına ise önemli oranda zarar veriyor. Fuarları daha canlı hale getirmek isteyen yetkililerin ise markaları yeniden fuarlara çekmek için derslerine daha iyi çalışmaları gerektiği görülüyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın