Alfa Romeo arkadan itişli yeni bir platform mu hazırlıyor?

0

Haberimize geçmeden önce, haberin kapak görseli dahil olmak üzere tüm görsellerin hayali çizimler ve Fiat iç kaynaklarından alınan konsept tasarım görselleri olduğunu belirtelim. Gelecek yeni Alfa Romeo modellerinin üretim versiyonlarını temsil etmiyorlar.

517e75aa94a656415000003e

İtalya ve otomobiller denince aklımıza ilk önce Ferrari gelirken ardından bizim erişebileceğimiz ama benzer ruhu taşıyan otomobiller, Alfa Romeo‘lar aklımıza geliyor. Kuvvetli bir marka imajı ve klasik haline gelmiş başarılı modellerle dolu bir tarihe sahip İtalyan üretici, arkadan itişli yeni bir platform geliştirerek Alman rakipleriyle boy ölçüşmek istiyor.

52e8a72d94a6567655000012 52e8a72d94a6567655000020

Fiat & Chrysler ortaklığının başındaki isim Sergio Marchionne‘nin önden çekişli bir D-E segmenti sedan modelinin yeterince çarpıcı olmaması düşüncesinin neticesinde İtalyan mühendisler yeni bir arkadan itiş platformu üzerinde çalışmaya başlamış. Fiat’ın yeni ortağı Chrysler bilindiği üzere daha önce Daimler (yani Mercedes-Benz) ile ortaktı ve Kuzey Amerika pazarında satılan bir çok Chrysler grubu ürünü Mercedes-Benz’in Almanya’da geliştirdiği başarılı platformları kullanıyordu. Bu ortaklıktan kalan teknoloji ve parçaların meyvelerinden faydalanmak isteyen Fiat mühendisleri, premium D segmenti için geliştirecekleri yeni Giorgio platformunda E-Serisi W211 ve S-Serisi W220‘de kullanılan çift salıncaklı, çok noktadan bağlantılı gelişmiş ve sürüş dinamikleri yüksek bir hareketli-yürür aksama yer vermeyi düşünüyorlar. Tabii oluşturulacak bu yeni altyapıda kullanılan parçaların tamamı %100 Mercedes’ten devşirme değil, Maserati Ghibli‘den de faydalanılacak.

Şimdiden kulağa hoş gelen bu teknik detaylar bize olası yeni modelleri de müjdeliyor; 2015-2016 yıllarında yollara çıkmasını bekleyeceğimiz yeni D ve E segmenti Alfa’lara bir de 4 kapılı spor coupe gövde tipindeki 6C modeli de eklenebilir. Alfa Romeo severler daha Giulietta‘nın sedan gövde tipindeki yeni modeli Giulia‘yı yollarda görememişken, haberimizde bahsi geçen modeller için ne kadar bekleyeceğimiz belli değil. Diğer yandan Alfa Romeo’nun yüksek hacimde üretim yapan bir marka olmaması sebebiyle bu platformları ilk önce Avrupa’da değil de Kuzey Amerika’da orta ve büyük sınıf sedan Chrysler ve Dodge modellerinde görebiliriz.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın