Alman otomobil firmaları araçlarının gerçek hayat tüketim değerlerini paylaşacak mı?

0

Almanya’lı otomobil üreticileri tüketicilerinin güvenini sağlamak amacıyla PSA’nın başlattığı gerçek hayat tüketim değerleri testlerini kendi modellerinde de uygulama konusunu tartışıyor.

PSA grubu daha önce yeni bir test protokolü uyguladıktan sonra çok sayıda Peugeot, Citroen ve DS modellerinin gerçek yaşam tüketim değerlerini açıklamıştı.

Volkswagen grubunun CEO’su Matthias Mueller, şirketinin de Alman rakipleri ile benzer bir uygulamayı tartıştığını belirtirken diğer markalar ile yakın gelecekte ortak bir noktada buluşmaya çalıştıklarını söyledi.

Ancak Alman Otomotiv Sanayii Derneği başkanı Matthias Wissman, bu testlerde hangi protokollerin kullanılacağını ve uygulamalar sırasında çevreci grupların bulunup bulunmayacağı konusunda ipucu vermeyi reddettiği öğrenildi.

Transport ve Environment direktörü Greg Archer, geçtiğimiz ay Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında PSA’nın gerçek hayat tüketim değerlerinin gösterdiği üzere bu testlerde çıkan sonuçların araçların sertifikalı tüketim değerlerinden yaklaşık %40 oranında fazla olabildiğinin altını çizdi. Archer ayrıca PSA’nın uyguladığı test protokollerinin, yakıt ekonomisi ölçümlerinin güvenilebilir ve tekrar edilebilir olduğunu kanıtladığını belirtti.

Volkswagen ve diğer Alman markalarının PSA’nın izlediği yolu izleyip izlemeyeceklerini hep beraber bekleyip göreceğiz.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın