PSA, araçlarının gerçek hayat tüketim değerlerini paylaştı

0

Peugeot, Citroen, DS’yi bünyesinde barındıran ve son olarak da Opel’i de satın alan PSA grubu, geçtiğimiz yıllarda patlak veren emisyon skandallarının ardından, araçlarının 1000 farklı versiyonunu yakıt ekonomisi testine soktu.

58 farklı model üzerinde yapılan testler, araçların farklı gövde tiplerinin yanı sıra farklı tekerlek boyutları ve donanım seviyelerinde tekrarlanarak 1000 farklı sonuç elde edildi.

Bu testlerin bağımsız bir kuruluş tarafından yapılmasının güvenilirlik açısından daha uygun olacağını düşünen PSA, sonuçları gözlemlemesi için Bureau Veritas firması ile anlaştı.

Testler, Fransız Ulaşım ve Çevre Organizasyonu tarafından belirlenen protokoller çerçevesinde halka açık yollarda yapıldı.

Testin sonuçlarını sadece kendi sitelerinde paylaşmak yerine, Peugeot ve Citroen yetkilileri sonuçların herkes tarafından görülmesi amacıyla yerel internet sitelerine dağıttı. Böylece tüm müşteriler aradıkları modellerin gerçek dünyadaki yakıt ekonomi değerlerini görebiliyor.

Şuan için Almanya, Fransa, İngiltere, İsviçre, İspanya ve İtalya’da sunulan bilgilerin ilerleyen dönemde Avrupa’ya yayılması planlanıyor.

Bu ülkelerde yaşamayan insanların da bu bilgilere ulaşabileceği belirtilirken, araçlarda sunulan donanımların her ülkede farklılık gösterdiği için, ortaya çıkan sonuçların değişkenlik gösterebileceği vurgulandı.

Opel’i satın alan PSA’nın bu uygulamayı ilerleyen zamanlarda Opel modelleri için de yapmayı planladığı açıklandı.

Gerçek Sürüş Emisyonları adı verilen uygulama taşınabilir bir emisyon ölçüm sisteminden oluşuyor. Bu sistem, aracın şehir içinde yapılan 23 km, trafiğin olmadığı açık yollarda 40 km ve otoyollarda ise 30 km boyunca aracın emisyon değerini ölçüyor.

Testler sırasında klima açık tutulurken, araçta yolcuları temsil eden mankenler ve hatta yolcu eşyalarını temsil eden bagaj çantaları bulunuyor. Bu testlerin herhangi bir 3.parti programı ile manipüle etmenin imkanı olmadığı düşünülüyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın