Almanya 2030 yılına kadar dizel ve benzinli araçların yasaklanmasını istiyor

0

Fosil yakıt tüketen araçların yasaklanmasına yönelik karar onaylanırsa, benzinli ve dizel motora sahip araçlar 2030 yılında Almanya’da yasaklanabilir.

Ülkenin 16 eyaletini temsil eden Almanya’nın Bundesrat yasama organı bu kararı onadı ve Avrupa komisyonuna da bu kararın tüm Avrupa Birliğinde’de uygulanması için baskı yaptığı belirtildi.

Almanya’daki bu yasanın Avrupa Birliği’ni bağlayıcı bir tarafı olmasa da, buna benzer kararların diğer Avrupa ülkeleri tarafından da uygulanabileceği vurgulandı.

Bölgesel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Bundesrat’ın Avrupa komisyonundan, elektrikli araçlara olan rağbeti arttırmak amacıyla emisyonsuz araçlara yönelik vergilendirmeleri ve mevcut uygulamaları yeniden gözden geçirmelerini istedi.

Böyle bir durum, Avrupa Birliği komisyonunun şuanda dizel araçlara yapılan buna benzer avantajları bu araçlardan geri almasına neden olabilir. Bu tür vergi avantajları dizel araçlardan alınırsa, araçların maliyeti artabilir ve bu durum müşterilerin dizel araçları tercih etmemesiyle sonlanabilir,  bu yüzden otomobil üreticileri ise dizel araçları üretmeyi bırakabilir.

Almanya’nın asıl planı ise 2030’da fosil yakıt kullanan tüm araçların satımının tamamen bitmesi, ancak 2030 öncesi alınan araçlar Almanya yollarında kullanılmaya devam edilebilecek.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın