Apple, otonom sürüş sistemlerine odaklanıyor

0

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin otomotiv sektöründeki planları hakkında ilk defa net konuştu. Cook, Bloomberg ile yaptığı röportajda, Apple’nin arabalar için otonom sistemler üzerinde çalışmaya odaklandığını ve şirketin otomobil projesinin bundan böyle daha açık bir şekilde yürütüleceğini belirtti.

‘’Bu çok önemli gördüğümüz temel bir teknoloji.’’ diye konuşan Cook, ‘’Bu projeyi bütün diğer yapay zeka sistemlerinin anası olarak görüyoruz. Muhtemelen, üzerinde çalışmanın en zor olduğu yapay zeka projelerinden biri.’’ ifadelerini kullandı.

Apple, otonom sürüş teknolojilerine odaklanmadan önce kendi otomobilini üretmeyi planlıyordu. Şirket, ‘Project Titan’ olarak adlandırdığı otomobil projesi için 2014 yılından bu yana bu projede çalışması için 1000’den fazla mühendisi işe almıştı.

Cook, daha önce şirketin otonom sürüş teknolojisi hakkında hiç bu kadar net konuşmamıştı. Otonom sürüş teknolojisi, elektrikli araçlar ve araç kullanımı konularında aksaklık olduğunu söyleyen CEO, otomotiv sektöründe bu konuda üç farklı değişen olduğunu vurguladı.

Apple’nin kendi otomobilini yapıp yapmayacağı konusunda ise net konuşmayan Cook, ‘’Bunun bizi nereye götüreceğini göreceğiz. Üretim konusunda ne yapacağımızı gerçekten söyleyemiyoruz.’’ diye konuştu.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın