Artık Subaru sahipleri de Takata mağduru

0

Japonya merkezli otomobil üreticisi Subaru, Amerika’daki 5.000 adet eski model aracını geri çağırma kararı aldı. Karara sebep olaraksa; yolcu tarafında yer alan ve Japon otomotiv bileşenleri tedarikçisi Takata’nın üretmiş olduğu havayastığı tetikleyicisinin aniden aktif hale gelip yolcuya zarar verecek materyalleri savurma ihtimali gösteriliyor.

Fuji Ağır Sanayii şirketine bağlı olarak faaliyet gösteren Subaru; geri çağırılacak modellerin, 2003-2005 arasında üretilen Legacy, Outback ve Baja modellerinin yanısıra 2004-2005 yılları arasında üretilen Impreza’ları da kapsadığını belirtti.

TAKATA-GM-LAWSUIT-EXCLUSIVE

Neyse ki Subaru’nun Amerika sözcüsü, bu hata sebebiyle yaşanan herhangi bir kazanın bulunmadığını açıkladı. Geri çağırma sadece tedbir amaçlı yapılacak. Subaru, Takata’nın ilk mağduru değil. Geçtiğimiz günlerde BMW, Toyota, Mazda, Honda, Nissan gibi otomobil üreticileri, Takata’dan tedarik edilen havayastıkları yüzünden toplamda yaklaşık 3.5 milyon civarında aracı geri çağırmak zorunda kalmıştı.

Tokyo merkezli Takata’nın, Ford ve Daimler gruplarına da havayastığı ve emniyet kemeri tedarik ettiğini not düşmekte fayda var.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın