Ateşli Renault Zoe’yi 2020’den önce yollarda görebiliriz

0

Renault, geçtiğimiz Cenevre Otomobil Fuarı’nda Zoe modelinin ateşli versiyonu Zoe e-Sport Concept‘i tanıtmıştı. Renault’un elektrikli modellerinin hızlı versiyonlarını çıkarma planı olduğuna ilk defa Cenevre Fuarı’nda şahit olmuştuk. Şimdi ise Fransız markanın performans  departmanı ateşli model hakkında daha fazla bilgiyi otomobil severlerle paylaştı.

Renault Sport patronu Patrice Ratti, Cenevre Fuarı’nda tanıtılan 460 beygir gücündeki Zoe e-Sport konseptinin ardından firmanın tümüyle elektrikli ateşli bir süpermini modelinin prototipini ürettiğini doğruladı.

‘’Zoe RS yapmayı düşünüyoruz ancak bu uzun zaman alacak büyük bir çalışma. Birkaç yıl önce yeterli olmayan pillerin performansı gelişerek şimdiki halini aldı. Böylece çalışmalar başladı.’’ İfadelerini kullanan Ratti, Zoe RS modelini de böylelikle onaylamış oldu.

renault-zoe-esport-concept-geneva-5Yönetici, Zoe RS’i üretmenin en önemli noktalarından biri de geçmişten bugüne gelen Renault Sport modellerinin sunduğu yol tutuş performansını bu modelde de sağlamak olduğunu belirtti.

Ratti, ‘’Bir Renault Sport modelinin en iyi durumda olması gerekiyor ve bu zorlayıcı bir durum. Bataryaların yarattığı ağırlık, gurur duyduğumuz çevikliği sağlamak konusunda zor bir görev olarak karşımıza çıkıyor.’’ açıklamalarında bulundu.

Böyle bir aracı ortaya çıkarmanın zorlu bir süreç olacağı kesin, bu modeli satmak ve performans meraklıları için uygun bir seçenek haline getirmek ise Renault için tamamen farklı bir meydan okuma olması anlamına geliyor. Eğer Zoe RS gerçeğe dönüşürse içten yanmalı motorlara sahip diğer performanslı modeller ile mücadele edebilmesi için rekabetçi fiyatlara da sahip olması gerekecek.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın