Renault’tan elektrikli hot hatch yorumu: Zoe e-Sport Concept

0

Renault, 2017 Cenevre Fuarı’nda elektrikli modeli Zoe’nin ateşli konsept modelini tanıttı. Renault Zoe e-Sport Concept adı verilen araç, karbon fiberden yapılmış geniş bir gövdeye, kocaman jantlara ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip.

Güncel Zoe EV üzerinde geliştirilen araç, Renault’un Formula E’de son 3 sezondur yakaladığı başarıyı simgeliyor. Araçta kullanılan renklerle de yine Formula E’de kullandıkları araca atıfta bulunulmuş.

Karbon fiber malzemeden meydana gelen araç üzerindeki bataryalarla birlikte sadece 1400 kg ağırlığında. Araçta kullanılan çifte elektrikli motordan sağlanılan 460 beygirlik güç, bu ateşli hatchback’i 100km/s hıza sadece 3.2 saniyede çıkarmayı başarıyor. Bu güç ünitesi arıca 640 Nm tork değerine sahip. Araç maksimum sürati 210 km/s hıza 10 saniyenin altında ulaşıyor.

Konsept aracın iç mekanında siyah renk hakimken mavi ve krom detaylar da araçta yer almış. Koltuklar, direksiyon ve kapı panelleri Alcantara malzeme ile kaplanırken, araçta yer alan koltuklar ise Recaro imzası taşıyor. Arka koltuklar ise ağırlıktan kurtulmak isteyen Renault mühendisleri tarafından iptal edilmiş.

Aracın hafif yapısı performansını arttırırken, yol tutuş ve kavrama özelliklerine de olumlu yansımış. Aracın şasisi FIA güvenlik standartlarına uygun şekilde Kevlar malzemeyle güçlendirilmiş çelik barlara sahip. Renault aracın aerodinamik yapısına da önem vererek, aracın ön tarafında geniş hava kanalları, arka tarafında ise Formula E’den esinlenilmiş difüzör ve büyük arka kanat kullanmış.

Genel yapı itibariyle bu elektrikli ve ateşli hatch bizi heyecanlandırsa da bunun sadece bir konsept otomobil olduğunu hatırlatmakta fayda var. Renault tarafından da Zoe e-Sport hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak, ateşli hatchback dendiğinde akla gelen ilk markalardan olan Renault’tan ilerleyen dönemde elektrikli bir hot hatch bekleyebiliriz.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın