Audi, 1 milyondan fazla aracını geri çağırıyor

0

Eğer Audi A4, A5, A6 veya Q5 modellerinden birine sahipseniz bu haber isiz yakından ilgilendiriyor olabilir. Alman üretici, dünya genelinde 1.16 milyon aracını geri çağıracağını açıkladı.

Yapılan açıklamada, 2.0 litrelik FSI motora sahip olan modellerde elektrikli soğutma sıvısı pompasında yaşanabilecek olası bir arıza nedeniyle geri çağırma işleminin başlatıldığı belirtildi. Soğutma sisteminin atık maddeler ile tıkanabileceği belirtilirken ayrıca bu parçanın ayrıca aşırı nem nedeniyle kısa devre yapabileceği ifade edildi. Bazı durumlarda bu sorun nedeniyle aracın alev alabileceği söylenirken Audi, şimdiye kadar böyle bir şikayet almadıklarının da altını çizdi.

Audi’den yapılan açıklamaya göre geri çağırılma işlemi, 2013-2016 yılları arasında üretilen A4 Sedan ve A4 Allroad, 2013-2017 A5 Cabriolet, Sportback ve Q5’in yanı sıra 2012-2015 yılları arasında üretilen A6 modellerinin kapsıyor. Müşterilerin 11 Haziran’dan itibaren durum ile ilgili bilgilendirilmeye başlanacağı açıklanırken yeni yakıt pompaları geldiğinde ise araç sahiplerine tekrar bilgilendirme yapılacak.

Yakıt pompalarının servislere ulaşmasının ardından, NHTSA tarafından paylaşılan belgeye göre sorunlu parçalar herhangi bir ücret talep edilmeden yenileriyle değiştirilecek.

Geçtiğimiz sene de aynı araç grubu için yine aynı sorun nedeniyle bir geri çağırılma durumu yaşanmıştı ancak Audi, o zaman sadece yazılı güncellemeyi tercih etmişti. Daha sonra yapılan testlerde güncellemenin tek başına yeterli olmadığı anlaşılınca Alman marka ikinci bir geri çağırma işlemi başlatmak zorunda kalmış gibi görünüyor.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın