Audi CES 2014’te yeni teknolojilerini tanıttı

0

ABD’nin Las Vegas şehrinde 7-10 Ocak tarihleri arası düzenlenen ve her geçen yıl bizim ilgi alanımız olan otomotiv sektörüyle teknolojinin iç içe geçişine tanık olduğumuz CES (Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı), 2014 yılında yine bir çok otomotiv firmasına ev sahipliği yapıyor.

1967 yılına kadar uzanan fuar tarihinde dünyanın teknolojik yeniliklerinin ilk tanıtımları gerçekleştirile gelmiş. Her yıl farklı konu başlıklarından, farklı teknolojik trendlerden öne çıkan ürünlere ağırlık verilen fuarda, bu yıl Ultra HD TV, esnek OLED ve otonom (sürücüsüz) araç teknolojileri öne çıkıyor.

Teknoloji denince “Vorsprung durch Technik” sloganlarıyla da öncü bir üretici olduklarını vurgulayan Audi, seri üretime kadar yaklaştırdığı oto pilot sistemlerini ve 2015 model yılında Kuzey Amerika satışlarına başlanacak A3 ailesinin 4K UltraHD  kalitedeki tanıtım videolarını sergiledi.

teaser-ces140057-rt-1

Bunlardan başka, Audi Sport Quattro konsepti üzerinde tanıtılan lazer aydınlatma sisteminin onaylarının alınacağı ve yakın gelecekte seri üretim otomobillerde yer alacağının sözü verildi. Le Mans modeli üzerinde LED Matrix far teknolojisi bir kez daha tanıtıldı ve 2015 model yılında gelecek yeni TT’nin iç mekanı ve tamamı yüksek çözünürlükle ekrandan oluşan göstergeleri tanıtıldı.

teaser-ces140058-rt-1

Virtual Display adı verilen yeni gösterge panelinde alışılageldik gösterge tablosunun yerini 12.3 inçlik TFT bir ekran almış. Audi’nin belirttiğine göre iki farklı modda çalışacak olan ekranda, ilk modda standart bir gösterge tablosu gibi devir saati, hız göstergesi ve ortada bir bilgi ekranı gösterilirken, bir diğer mod olan infotainment modunda ise devir saati ve hız göstergesi küçülerek ekranın büyük kısmının o an navigasyon ekranı ya da müzik kontrolleri tarafından kaplanması sağlanıyor.

Dilerseniz Audi CES 2014 toplantısını ve yeniliklerin tanıtım videolarını aşağıda izleyebilirsiniz:

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın