Audi, süspansiyon sisteminden güç üretecek

0

Audi, fren enerjisi geri dönüşüm sistemlerinden ilham alan ve güç üretme özelliği sunan gelişmiş bir süspansiyon sistemi üzerinde çalıştığını doğruladı. Söz konusu sistem, süspansiyonlar üzerinde sönümlenen enerjiyi kullanarak yakıt tüketimini azaltacak. Audi’nin AR-GE sorumlusu Dr.Ulrich Hackenberg, AutoExpress dergisine yaptığı açıklamada şu sözleri sarfetti: “Araç süspansiyonları engebeli yollarda çalışırken 100-125 derece arasında sıcaklığa ulaşıyor. Biz, atmosfere ısı olarak salınan bu enerjiyi kullanabileceğimiz süspansiyon sistemleri üzerinde çalışıyoruz.”.

Hackenberg, sistemin çalışma prensibi hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı fakat olası senaryolardan birisi; süspansiyonların içerisine, süspansiyon sıkıştığı zaman dönerek bu enerjiyi depolayacak bir sistem yerleştirilmesi yönünde. Buna karşın süspansiyonlardan elde edilecek enerjinin, hybrid Audi modellerinin bataryalarında depolanacağı biliniyor.

Audi A3 e-tron Plug-in Hybrid

Audi A3 e-tron Plug-in Hybrid

Bahsi geçen süspansiyon sisteminin asıl amacı yakıt tüketimini azaltmak olsa da; Hackenberg, bu sistemin performans otomobillerinde de kullanılabileceğini belirtti ve “Depolanan enerjiyi süspansiyonlar içerisine geri göndererek prensipte değişken oranlı bağımsız bir süspansiyon elde edebilir ve böylece otomobil gövdesinin yuvarlanma isteğine karşı direnç uygulayabiliriz.” şeklinde ekledi.

Bu sistemi otomobillerde görmek içinse en azından birkaç yıl beklememiz gerekiyor.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın