Audi’nin elektrli SUV’u E-Tron Quattro görüntülendi

0

Audi’nin elektrikli SUV modeli E-Tron Quattro ilk defa testler sırasında görüntülendi. Audi, uygulanan yoğun kamuflaj ile aracın tasarım ayrıntılarını gizlemeyi başarmış ancak aracın genel tasarım anlamında 2015 yılında tanıtılam E-Tron Quattro Concept modeli ile benzer çizgilere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Aracın ön tarafına baktığımız da genel Audi çizgisini görmek mümkün. İnce LED ön farlara sahip araçta geniş bir ön ızgaraya yer verilmiş. Aracın arka tarafına doğru geçtiğimizde ise son derece eğimli bir C sütunu ve arka cam çizgisine sahip olan araç ile birlikte coupe-SUV modellerine bir yenisinin daha ekleneceği görülüyor.

Test aracının arkasında yer alan küçük bir römork ise kafalarda soru işareti bıraktı. İlk anda aracın yük çekme kabiliyetinin ölçüldüğünü düşündüren bu ek parçada söylentilere göre batarya destek sistemi olabileceği konuşuluyor. Bu sayede Audi’nin yeni elektrikli aracını şarj istasyonu olmayan alanlarda da test edebileceğine dikkat çekildi.

12Porsche Mission-E’nin üretim versiyonunda kullanılacak olan platform üzerinde yükselmesi beklenen aracın teknik verileri hakkında henüz resmi bir bilgi paylaşılmadı. 2015 yılında tanıtılan konsept modelde ise biri önde ikisi arkada olmak üzere toplamda 3 elektrikli motor görev yapıyordu. 435 beygir güce sahip olan konsept modelde ayrıca geçici bir ‘aşırı yük’ fonksiyonu ile gücü 503 beygire çıkarmak da mümkün. Tanıtılan modelin 0-100 km/s sürate hızlanma süresi ise 4.6 saniye olarak açıklanmıştı. 95 kWh’lik bir bataryaya sahip olan modelin menzilinin ise yaklaşık olarak 500 km olarak belirtilmişti.

Audi, yeni modelini Belçika’daki tesislerinde üretecek ve 2018 yılında piyasaya çıkaracak. Yeni model hakkında daha ayrıntılı bilginin önümüzdeki aylarda paylaşılması bekleniyor. İlerleyen aşamalarda ise E-Tron Sportback elektrikli model gamına eklenecek ve yine Belçika’da üretilecek. Daha sonra ise sedan bir modelin de aileye katılması bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın