Avrupa’da dizel araçların satışları önemli oranda düştü

0

Avrupa’da dizel araçların yasaklanmasına yönelik çıkan haberler bu araçların satışlarının önemli oranda düşmesine neden oldu.

Volkswagen’in emisyon skandalının ardından tüketicilerin dizel araçların ürettiği zehirli azot oksit emisyonlarının çok yüksek oranda olduğunu öğrenmeleri ile birlikte dizel araçlara olan güvenleri azaldı.

Almanya’da yapılan araştırmada, dizel araç satışları Mart ayında otomobil piyasasının %40’ını oluşturduğu belirtildi. Bu rakam 2016 yılında %45.8 olurken 2012 yılında ise %48.1 olarak açıklanmıştı. Avrupa genelinde de düşüş yaşan dizel araçların satışları %50 oranından %46 oranına geriledi.

Diesel-Ban-Reduces-Sales-2Almanya’nın Stutgart kentinde önümüzdeki yıldan itibaren başlaması beklenen, 3 yaşından büyük dizel araçların belirli günlerde şehre alınmaması ihtimali bulunuyor. Bu kuralın ilerleyen dönemde de Münih’te uygulanacağı düşünülüyor. Paris, Madrid, Atina ve Mexico City belediye başkanları da 2025 yılına kadar dizel araçları yasaklama sözü vermişlerdi.

Dizel araçlara yönelik değişen algı nedeniyle,  müşteriler önümüzdeki yıllarda yasaklanması beklenen dizel araçları satın alma konusunda oldukça çekingen davranmaya başladılar. Bu durum, otomobil üreticilerini yeni çözüm yollarına itecek gibi görünüyor.

Ulaştırma hukuku uzmanı Tobias Ulbrich’e göre,  yasaklanmanın çok olası olduğu bu ortamda dizel araçlar ne kadar çevreci olursa olsun, metropol şehirlerde düzenli olarak araç kullanan insanlar bu tür araçlara yönelmeyeceklerdir, açıklamasında bulundu.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın