BMW, 1 Serisi Sedan konseptini tanıttı

0

BMW, Çin’de düzenlenen Guangzhou Otomobil Fuarı’nda “Compact Sedan” olarak adlandırdığı 1 Serisi’nin Sedan karoserli konseptini tanıttı. Bronz metal renginde hazırlanan konsept, ön yüzde geniş bir ızgaraya ve etkileyici LED’li ön farlara sahip. Araca yandan bakıldığı zaman BMW 3 Serisi Sedan’ı bir hayli anımsatan görünümü dikkat çekiyor. Fakat konsept aşamasında olduğu için büyük jantları ve birçok krom detayıyla araç daha sportif ve aynı zamanda lüks görünüyor.

bmw-1-serisi-sedan-konsepti-2Aracın arka tarafını incelediğimizde bagaj kapağı üzerine tümleşik olarak geliştirilen bir rüzgarlık, etkileyici tasarıma sahip LED’li büyük ve uzun arka farlar ile spor bir difüzörü görebiliyoruz. İç mekan görsellerine baktığımızda ise alüminyum, ahşap ve deri gibi çeşitli kaliteli malzemelerin kabine yayıldığı görülüyor. BMW, bu aracında da head-up display, iDrive, panoramik cam tavan gibi çeşitli donanımlara yer vermiş. Turuncu aydınlatmalar ise araç içi ambiyansa oldukça olumlu katkı sağlamış. BMW bu aracı tanıtırken arka yolcular için oldukça geniş ve ferah bir alan sunacağını da önemle vurguladı.

bmw-1-serisi-sedan-konsepti-4BMW’nin UKL platformu üzerine geliştirilecek olan araç 1 Serisi’nin Sedan versiyonu olarak konumlandırılacak. Araçta 3 ve 4 silindirli çeşitli motorlar görev yapacak iken, sürüş sistemi standart versiyonlarda önden çekişli olacak. BMW’nun 4 tekerden çekiş sistemi olan xDrive ise opsiyon olarak sunulacak.

bmw-1-serisi-sedan-konsepti-9Bizim görüşümüz ise BMW’nin böyle bir model için geç bile kaldığı yönünde. Örneğin bizim ülkemizde BMW’nin ezeli rakiplerinden Mercedes-Benz, CLA ile çok başarılı satış rakamlarına kısa sürede ulaşabildi. Çünkü kompakt sedan sınıfı hem ülkemizde hem de dünyada oldukça talep gören bir segment. Piyasaya çıktıktan sonra 1 Serisi Sedan’ın da başarılı satış rakamlarına ulaşacağı şüphesiz.

Yazar hakkında

Mertcan Aytar

En büyük hobisi otomobiller olan bir makine mühendisliği öğrencisi

Bir Cevap Yazın