BMW 3 Serisi, Tesla Model 3’ü gözüne kestirdi

0

BMW, 3 Serisi ile bir yandan Audi A4, Mercedes C-Serisi ve Jaguar XE ile mücadelesini sürdürürken, diğer yandan yeni çıkacak olan 3 Serisi’ne (G20) elektrikli bir versiyon da ekleyerek Tesla Model 3’e rakip olmayı planlıyor.

Bavyeralı üretici yarışın içinde kalmak için, hibrit ve elektrikli modeller de üretmesi gerektiğinin farkında. Bu yüzden de G20’nin elektrikli bir versiyonunun da olması bekleniyor. Gelecek olan 3 Serisi, BMW’nin yeni Cluster Architecture (CLAR) platformu üzerinde yükselecek. Bu yeni platform ile birlikte diyete girecek olan aracın, 80 kg hafiflemesi planlanıyor.

Azalan ağırlıkla birlikte artacak olan yol tutuş ve kıvraklık, bu alanda güçlü olan rakipleri Alfa Romeo Giulia ve Jaguar XE karşısında BMW’nin elini güçlendirecek. Bu hafiflemeye kullanılacak olan küçük hacimli motorların da katkısı olacak. Yeni 3 Serisi ile birlikte 1.5 litrelik 3 silindirli benzinli motora sahip olması planlanan 318i modelinin yanısıra, yine 3 silindirli 1.6 litre 114 beygir gücündeki dizel motorlu bir modelin de seçenekler arasında olması bekleniyor.

BMW mühendisleri elektrikli versiyonda kullanılacak olan 90 kWh’lık batarya üzerinde çalışıyor. Muhtemelen “3 Serisi EV” olarak adlandırılacak olan modelin 482 km menzile sahip olacağı düşünülüyor. Ancak 2020’den önce çıkması zor görünen tamamen elektrikli bu modelden önce, 87 beygir gücündeki elektrik motoruyla desteklenmiş 2.0 litrelik benzinli motora sahip hibrit bir versiyonu önümüzdeki yıllarda görebilme imkanına sahip olacağız.

BMW’nin yeni 3 Serisi’ni önümüzdeki yıl içerisinde tanıtması planlanıyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın