BMW 8 ileride dur dedi

0

BMW küçük ve orta sınıf araç şefi Klaus Frolich, 9 veya 10 ileri otomatik şanzımanları araçlara önümüzdeki dönemde eklemeyeceklerini çünkü araştırmalara göre araçlarında kullanılan 8 ileri otomatik şanzımana daha fazla dişli eklemenin neredeyse hiçbir yarar sağlamadığını buna ek olarak vites kutusuna eklenen her dişlinin ağırlığı ve maliyeti arttırdığını da belirtti. Daha önce kullanılan 6 ileri otomatik şanzımanla şimdiki 8 ileri arasında 6-7% gibi bir verimlilik farkı olduğunu, 8 ileriden fazlasının bu yüzdeyi arttırmayacağını da ekledi.

2012-BMW-316i-F30-Sedan-vites

Frolich standart modellerin yanı sıra M modellerinde de manuel şanzımana yer vermeye devam edeceklerini açıkladı. “Şirket geliştirme maliyetleri çok büyük olsa bile ABD pazarında satılan M5’lerde manuel şanzıman sunuluyor ve sadece 10% civarı M müşterisi aracını manuel şanzımanla sipariş ediyor.” dedi.

Son olarak Audi CEOsu Rupert Stadler’in gelecek 10 yıl içerisinde 3 silindirli motorların daha büyük sınıflarda yer alabileceği açıklamasının hatırlatılması üzerine Frolich bunun olması için sadece müşterilerin hazır olmasını beklemek gerektiğini belirtti.

Yazar hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği öğrencisi, otomobil alanında tamir, bakım, aksesuar, modifiye, tanıtım-lansman alanlarında görev almış, çocukluğundan beri işi gücü otomobil olan kimse.

Bir Cevap Yazın