BMW i4, Tesla Model 3 için geliyor

0

BMW, elektrikli modellerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Tesla Model 3’e rakip olacak olan 2021 BMW i4, ilk defa objektiflere yakalandı.

Yeni elektrikli model ile ilgili en dikkat çeken detay ise fütüristik tasarım detaylarına sahip olmaması. Yeni model, BMW i8’in dört kapılı versiyonundan çok 4 Serisi Gran Coupe gibi görünüyor. Bu tasarım anlayışının, müşterilerin BMW i4’ü daha ulaşılabilir olarak görmesi için tercih edildiğini düşünüyoruz.

4 Serisi Gran Coupe ulaştığı satış adediyle oldukça başarılı bir model olarak öne çıkıyor. Bu başarıyı elektrikli modelinde de devam ettirmek isteyen BMW, yine de farklı ön ve arka tasarım detaylarıyla i4’ü 4 Serisi’nden ayıracaktır.bmw-i4-2BMW i modellerine özgü ön ızgaraya ve kapı kollarına ev sahipliği yapacak olan i4’ün ilk ipuçları 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan i Vision Dynnamics konsepti ile verilmişti. BMW i4, 3 Serisi ve üzerinde yer alan modellerde olduğu gibi markanın CLAR platformu üzerine inşa edilmiş.

2021 BMW i4 önden ve dört tekerlekten çekişli olarak sunulacak. Giriş versiyonunun, önde konumlandırılan elektrik motoru ile birlikte dinamik ve saf bir BMW sürüşü sunmak adına arkadan çekişli ve sabit oranlı bir şanzımanla gelmesi bekleniyor.

Daha yüksek versiyonlarda ise önde ve arkada olmak üzere iki elektrik motoru yer alacak. Yaklaşık 700 km’lik menzile sahip olması öngörülen modelin 0-100 km/s hızlanma süresinin ise sınıfının en iyisi olacağı gelen iddialar arasında.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın