BMW M3’ün üretimi Mayıs ayında sona erebilir

0

F80 kasa kodlu BMW M3 artık yaşlanmaya başladı ve ortaya atılan yeni bir iddia, performanslı modelin yakın zamanda yollara veda edeceği yönünde.

BMW Blog’un yaptığı habere göre, Küresel Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü(WLTP)‘nün yürürlüğe girmesi BMW M3’ün üretiminin beklenenden erken bitmesine neden olacak. Rapora göre Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü(NEDC)’nün yerini alan yeni düzenlemeler modelin partikül filtresi ile donatılmasını gerektiriyor. Mevcut M3’te partikül filtresi kullanmak istemeyen BMW, modelin üretimine Mayıs ayında son verme kararı aldı.

Modellerin 1 Haziran tarihine kadar bu uygulamaya geçmesi gerekiyor. Bu uygulama ile M3’ün üretimini durduracak olan BMW, M4 Coupe ve Cabrio modellerini üretmeye ise devam edecek. BMW M3BMW, yeni nesil M3 hakkında fazla bir bilgi paylaşmıyor, ancak model geçtiğimiz günlerde test edilirken görüntülendi. Görüntülenen prototip, araç hakkında fazla bir ipuçu vermiyor. Performanslı modelin test aracında yer alan geniş çamurluklar, dörtlü egzoz çıkışı, yan marşpiyeller ve arka spoyler dikkat çeken detaylar arasındaydı.

Yeni nesil M3’ün kaputunun altında yer alacak ünite hakkında ise birçok iddia ortaya atıldı. Ancak iddialar genel olarak 3.0 litrelik çift turbo destekli altı silindirli motor konusunda birleşiyor. Buna ek olarak, yeni M3’te 48V’lik hafif bir hibrit sisteminin de yer alacağı gelen haberler arasında. Bir diğer iddia ise M4 GTS modelinde kullanılan su enjeksiyonlu sistemin yeni M3’te de yer alması. İddialar bunlarla sınırlı değil ve yeni iddialar da gelmeye devam ediyor ancak yeni modelin 460 ile 500 beygir arasında bir güç sunacağını söyleyebiliriz.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın