BMW M850i xDrive Coupe’nin ayrıntıları paylaşıldı

0

BMW 8 Serisi’nin üzerinde hala kamuflajlar olsa da Bavyeralı üretici M850i xDrive’nin teknik ayrıntılarını bizlerle paylaştı.

Alman otomobil üreticisi yeni M Performance modelini, ‘büyüleyici sportiflik ve üstün konforun mükemmel uyumu’ olarak tanımlıyor. Spor otomobilin kaputunun altında ise 530 beygir güç ve 750 nm tork üretebilen tamamen yeniden geliştirilmiş V8 motoru yer alıyor. 650i modelinde yer alan 4.4 litrelik V8 motora göre 68 beygir ve 100 Nm tork daha fazla üretebilen yeni motorun ağırlığı ise benzer seviyede kalmış.

Gücünü 8 ileri otomatik şanzımanla yere aktaracak olan modelde aktif bir kilitli arka diferansiyele sahip arkadan çekiş odaklı bir dört tekerlekten çekiş sistemi sunulacak.

BMW, aracın diğer özelliklerini açıklamak konusunda ise aceleci davranmıyor ancak aracın güç ve torkunu doğru tahmin eden önceki raporlara göre M850i xDrive, dört saniyenin altında 100 km/s sürate çıkabilecek. İddia edilen rakamlar doğru ise yeni model, 0’dan 100 km/s hıza 4.2 saniyede çıkan mevcut M6 Coupe’den daha hızlı olacak.BMW-M850ixdrive-39M850i xDrive’nin ayrıntılı rakamlarını bilmesek de oldukça hızlı olacağını biliyoruz. BMW de bu hızlı araca yakışacak şekilde performans odaklı ekipmanlara yer verecek. Bu ekipmanların başında aktif direksiyon sistemi ve adaptif süspansiyon sistemi geliyor. BMW ayrıca, modelin “otomobilin güç dağıtımını gerçek bir şekilde yansıtan bir spor egzoz sistemine sahip olacağını” da söyledi.

Bunlarında dışında M850i xDrive, seçilen sürüş moduna göre ayarları değişebilen amortisörler ve dinamik denge kontrol sistemine sahip olacak. Sürüş modlarından bahsetmişken BMW, Sport ve Sport+ modlarında aracın güç dağıtımının ve motor sesinin fark edilebilir şekilde daha dinamik olacağını da belirtti.

Yavaş yavaş ortaya çıkan BMW 8 Serisi’nin 15 Haziran’da tanıtılması beklenirken yeni modelin satışlarının 2018 yılı bitmeden başlayacağı öngörülüyor.

 

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın