BMW, OLED teknolojisini yakın zamanda sunacak

1

Birkaç gün önce CES 2015’te OLED stoplar ve lazer farlara sahip konsept araç M4 Iconic Lights’ı görenler büyülendi. Bu konuda Audi ile rekabet içinde olan BMW, lazer farları ilk defa i8s’de kullanarak iki firma arasındaki mücadelede bir adım öne çıkmıştı. Fuarda ise tanıttığı; i8s’de kullandığı farların geliştirilmiş hali ile arayı daha da açmış oldu.

M4 Iconic Lights ile tanıtılan bu farlar, 600 metrelik bir görüş vaat ediyor. Parlama Engelleyici Sistemi sayesinde farlar, trafik göstergelerini tespit ettiği an gücünü ayarlayıp rahatsız edici parlamaları engelliyor. Ayrıca Dinamik Işık Uyarı Sistemi, 100 metreye kadar tespit edilen hayvan veya insan için şoföre uyarıda bulunuyor.

CES’te tanıtılan bu çığır açan teknolojinin standart üretim araçlarda kullanılacağı dedikodusu -haliyle- kısa zamanda yayıldı ve BMW, Facebook sayfasından dedikodulara OLED stoplara sahip bir M modelinin yolda olduğunu duyurarak nokta koydu.

OLED, ismini Organik Işık Yayan Diyotlar kelimesinin baş harflerinden almakta. Stoplarda kullanılan diyotlar 1.4 mm kalınlığa sahip ve her bir diyot, birbirinden bağımsız modüllere sahip. Bu sayede modüller ayrı ayrı aktifleştirilip farklı kombinasyonlar elde etme imkanı ortaya çıkıyor.

Sayfa üzerinden detaylara girilmemekle birlikte M modelin firmanın yakın gelecek planları arasında olduğu vurgulandı. Hangi M modeli olacağı söylenmese de aracın, Eylül 2015’te Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılması beklenen M2 olacağı düşünülüyor.

559454711091707555

Bu heyecan verici yeni stop lambalarının yanı sıra M2, kullanacağı 380 bg’lik 3.0 lt V6 turbo motoruyla, M235i’den 54 bg daha fazla güç sunacak. M2’nin üretiminin Kasım aylarında başlaması; 2016 başlarında ise siparişlerin teslim edilmesi öngörülüyor.

Yazar hakkında

Merter Verel

İstanbul Üniversitesi İngiliz dili ve Edebiyatı öğrencisi. Çocukluktan beri gelen araba merakını diğer hobileri ile birlikte canlı tutmaya çalışan 20'li yaşlarında bir genç.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın