BMW X2 resmi olarak tanıtıldı

0

BMW, yeni SUV modeli X2’yi resmi olarak tanıttı. BMW X1’in altyapısı üzerinde yükselen model sahip olduğu sportif tasarım ögeleriyle farkını ortaya koyuyor.

Aracın tasarımından başlayacak olursak, ön bölümde BMW’nin marka imzası böbrek şeklindeki ızgaraları görüyoruz. Daha köşeli hatlara sahip olan ön ızgaranın alt bölümü üst tarafa göre daha geniş tasarlanmış. İnce LED farlarla birleşen bu tasarım araca kızgın bir duruş kazandırmış.

Arka tarafa doğru ilerlediğimizde, aracın belirgin bir omuz çizgisine sahip olduğunu görüyoruz. Aracı standart SUV çizgisinden ayıran hafifçe eğimli tavan çizgisi ise bagaj kapağına entegre spoyler ile tamamlanmış. Ön bölüme göre daha sade tasarlanan arka tarafta yer alan ince formlu LED stop lambaları güzel grafiklere sahip. Bu bölümde sunulan çift egzoz çıkışı ise aracın sportif karakterini vurguluyor. Tasarım anlamında dikkat çeken bir diğer detay ise C sütununda yer verilen BMW logosu oldu, marka bu logo ile 3.0 CSL modeline atıfta bulunuyor.BMW-X2-LIST317 ile 20 inç arasında değişen jant seçeneklerine sahip olan BMW X2’nin giriş versiyonunda siyah kaplamalara yer verilirken aracın M Sport X paketinde ise bu bölümde gri detaylara ve daha sportif bir arka tampona yer verilmiş.

Aracın giriş paketinde kumaş koltuklara, koyu gri döşemelere ve iç mekanın rengiyle kontrast oluşturan dikişlere yer verilmiş. Müşteriler iç mekanda ayrıca 6.5 inç boyutundaki bilgi-eğlence ekranı ve parlak siyah ayrıntılar ile karşılaşacaklar.

Aracın opsiyon listesi ise kabarık. Dakota deri koltuklar, panoramik cam tavan, ahşap veya alüminyum döşeme gibi seçeneklere sahip olacak olan müşteriler ayrıca LED ortam aydınlatması, 8.8 inçlik bilgi-eğlence ekranı ve renkli baş-üstü gösterge ekranı ile araçlarını donatabilecekler.BMW-X2-47BMW X2, Avrupa’da 3 farklı motor seçeneği ile sunulacak. Giriş versiyonunu oluşturacak olan X2 sDrive20i 192 beygir güç ve 280 Nm tork değeri sunan 2.0 litrelik TwinPower Turbo motora ev sahipliği yapacak. Gücünü 7 ileri çift kavramalı şanzımanla yere aktaracak olan SUV 0-100 km/s hızlanmasını 7.7 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı ise 227 km/s olarak açıklandı.

Dizel cephesinde ise müşteriler X2 xDrive20d ve X2 xDrive25d arasında seçim yapabilecekler. Her iki modelde de 2.0 litrelik motor görev yaparken sırasıyla 190 ve 231 beygir güce sahip olacaklar. Dizel versiyonlar 8 ileri Steptronic şanzımanla donatılırken X2 xDrive25d, 0’dan 100 km/s hıza ulaşması 6.7 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

Yeni model ABD’de ise 2.0 litrelik TwinPower Turbo benzinli motorun 231 beygir güç ve 349 Nm tork değerlerine sahip versiyonuna sahip olacak. 0-100 km/s hızlanma süresi 6.3 saniye olan aracın son hızı ise 230 km/s olarak açıklandı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın