BMW X7 iPerformance Concept yüzünü gösterdi

0

BMW, amiral gemisi SUV modeli X7’nin konsept versiyonunu Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde gün yüzüne çıkardı.

Oldukça dikkat çekici devasa ön ızgaraya sahip olan X7 iPerformance kullanılan dikey tasarım elemanları ile heybetini bir kat daha arttırıyor. Aracın genelinde kullanılan metalik ayrıntılar araca şıklık katarken gömme kapı kolları da gövdeye pürüzsüz bir yapı kazandırmış. Aracın birbirine doğru uzanan ince stop lambaları markanın yeni tasarım felsefesini de ortaya koyuyor. X7’de bulunan büyük alaşım jantlar ve panoramik cam tavan dikkat çeken diğer ayrıntılar arasında. Aracın şarj soketi ise sol ön çamurluğa yerleştirilmiş.

Aracın iç mekanı dış bölüme göre çok daha lüks ve zarif tasarlanmış. Detayları 8 Eylül’de açıklanacak olan araçta iki renkli deri koltuklar, ahşap kaplama ve metalik ayrıntılar dikkat çekiyor. Dijital bir gösterge paneline sahip olan araçta iDrive bilgi-eğlence sistemi ekranı ve yenilikçi bir direksiyon sürücüsünü karşılıyor.

BMW-X7-Concept-2X7 iPerformance hakkında yapılan söylentiler yeni modelin tamamen elektrikli olacağı yönünde olsa da BMW’nin araç hakkındaki fikirleri daha farklı gibi görünüyor. Alman markanın 740e iPerformance modelinde olduğu gibi 9.2 kWh’lik bataryaya sahip elektrik motoruna eşlik edecek dört silindirli turbo destekli bir motoru araçta kullanması bekleniyor.

Aracın üretim modelinde ise plug-in hybrid versiyondan farklı olarak en az 3 farklı motorun sunulacağı öngörülüyor. 335 beygir gücündeki 3.0 litrelik 6 silindirli TwinPower Turbo motorun giriş seviyesini oluşturması beklenirken 445 beygir gücündeki 4.4 litrelik TwinPower  Turbo V8 motor daha fazla güç isteyenler için sunulacak. X7 xDrive 40d modeli ise dizel motor tercih eden müşteriler için yerini alacaktır ancak bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın