BMW, yeni 2017 G30 5 Serisi’ni tanıttı

0

BMW, G30 kasa kodlu 5 Serisi’ni tanıttı. Sızdırılan görüntülerin bizi yanıltmadığını da böylece görmüş olduk.

7.nesline nesline kavuşan 5 Serisi, selefine göre daha alçak bir yapıya sahip, ayrıca araç güncel 7 Serisi’ne benzerlik gösterirken, daha agresif yan ve arka tasarımıyla bu araçtan ayrılıyor.

Aracın altyapısı ise tamamen yenilendi. CLAR adı verilen gelişmiş bir platform üzerinde yükselen araç, platformda kullanılan karbon fiber sayesinde önceki nesline göre 100 kg hafiflemiş. Araç aerodinamik olarak da 0.22 Cd’lik rüzgar direnciyle BMW’nin en başarılı modeli konumunda bulunuyor.

Aracın süspansiyon sistemi ise önde çift salıncaklı arkada ise çok kollu sistemini koruyor, ancak BMW mühendisleri yol tutuşu ve konforu arttırmak amacıyla süspansiyon sisteminin geometrisinde değişikliklerde bulunurken kullanılan alüminyum parçaların miktarını arttırmış. Standart modeller için sunulan amortisörler, spor sürüş isteyenler için daha sert süspansiyonlar, elektronik kontrollü amortisörler ve model gamının tepesinde yer alacak olan modeller için aktif roll barlara sahip amortisörler olmak üzere 4 farklı süspansiyon sistemine sahip araçta müşterilerini bekliyor. Araçta Comfort, Sport, ECO PRO ve sürücünün kendi ayarlarını yapabileceği 4 farklı sürüş modu da bulunuyor.

Başlangıç olarak yeni 5 Serisi 2 benzinli ve 2 dizel motorlu modele sahip olacak. 2.0 litrelik 4 silindirli 248 beygirlik motor 530i’ye gücünü verirken, bu motor 100 km’de 5.4 litrelik yakıt tüketimine ve 126 g/km karbondioksit emisyonuna sahip. 530i 0’dan 100 km’ye hızlanmasını 6.2 saniyede tamamlarken son hızı 250 km/s olarak sınırlandırılmış. 335 beygir gücündeki 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli motor ise 540i’de yer alacak, bu aracın yakıt tüketimi 6.5 lt/100 km, karbondioksit emisyonu ise 150g/km olarak hesaplanmış. 540i, 100 km hızlanmasını ise 4.8 saniyede tamamlıyor. 520d modeli ise 190 beygir güce ve 400 Nm torka sahip olacak, 4.1 litrelik yakıt tüketimine ve 107 g/km’lik CO2 emisyonuna sahip. 0’dan 100 km’ye hızlanmak için 7.6 saniyeye ihtiyaç duyan aracın son hızı ise 237 km/s olarak belirlenmiş. 3.0 litrelik dizel motorlar ise 265 beygir güce ve 620 Nm tork değerine sahipken, aracın yakıt tüketimi 4.5 litre ve CO2 emisyonu 118 g/km olarak ölçülmüş. Aracın son hızı 250 km/s ile sınırlandırılırken 0’dan 100 km’ye hızlanmasını 5.7 saniyede tamamlıyor.

BMW 5 Serisi’ne daha sonra 2 farklı versiyon eklenecek. Bunlardan ilki 530e hybrid modeli olacak, 2.0 litrelik turbo benzinli motora eşlik edecek olan elektrikli bir güç ünitesine ev sahipliği yapacak olan model 252 beygir güce ve 420 Nm’lik tork değerine sahip olacak. Bu hybrid versiyonun yakıt tüketiminin ise 100 kilometrede 2 litre olarak açıklandı. 550i xDrive versiyonu ise, 4.4 litrelik V8 motor 560 beygir güce sahip, araç 0’dan 100 km’ye hızlanmasını 4.0 saniyede tamamlayacak.  Bu değer güncel M5’ten 0.3 sn daha hızlı; 4 tekerlekten çekiş sisteminin katkısını da bununla birlikte görüyoruz. Yeni nesil M5’te ise yeni 4 tekerlekten çekiş sisteminin neler getireceğini bekleyip göreceğiz.

Yeni G30 5 Serisi selefine göre 36 mm uzayarak 4936 mm’ye, 6 mm genişleyerek 1868 mm’ye ve 2mm yükselerek de 1466 mm’ye ulaşmış. Aracın aks aralığı da 7 mm uzayarak 2975 mm olurken, bagaj hacmi de 530 litreye çıkmış. Ayrıca yükleme eşiği alçaltılarak müşterilerin eşyalarını çok daha kolay bir biçimde yerleştirmesi sağlanmış.

İç mekanda ise gösterge tablosu 7 Serisi’nden alınmış gibi görünüyor. 10.25 inçlik bilgi-eğlence ekranının açısı ise daha sürücü odaklı tasarlanmış. Ayrıca baş üstü göstergesinin boyutu da arttırılarak sürücüye daha rahat bir görüş sunması hedeflenmiş. Elektrikli koltuklar da bulunan 20 farklı hava bölmeleri ile isteğe bağlı olarak 8 farklı masaj modu da araçta yer alıyor. Ayrıca araçta bulunan WiFi sistemi 10 farklı akıllı telefona kadar bağlantı sunarken, Apple CarPlay de araçta sunuluyor, kablosuz şarj özelliği de yine BMW 5 Serisi’nde mevcut olacak.

Yeni 5 Serisi’nin otomatik sürüş özelliği sayesinde diğer araçları takip etmekle kalmıyor aynı zamanda onları sollayabiliyor. Araç aynı zamanda diğer BMW marka araçlarla da haberleşiyor ve çeşitli komutlar yerine konuşma dilinden de sizin ne istediğinizi anlayabiliyor. Bu teknoloji gelecek yıl 7 Serisi’ne de eklenecek. ParkNow özelliği ile park yeri de bulabilen araç, siz ona söylemeden kendi kendine park edebiliyor. Yeni 5 Serisi’nde otomatik şerit takip asistanı, yan çarpışma uyarı sistemi, kör nokta asistanı, navigasyon ile birlikte çalışan yanlış yol uyarı sistemi gibi bir çok teknolojiyi de içinde barındırıyor.

BMW, M paketini aracın satışa çıkmasıyla beraber opsiyon listesine sunacak. M paketinde, daha büyük hava girişleri, yan marşpiyel, arka difüzör, 2 çıkışlı dikdörtgen formlu egzoz çıkışı, M paket süspansiyon ve 19 inçlik jantlar bulunuyor. M paketin iç mekanda getirdikleri ise 3 kollu deri direksiyon, SensaTec gösterge tablosu, isteğe bağlı Dakota deri paspaslar ve alüminyum pedallar. Bunun dışında BMW, müşterilerine Sport Line ve Luxury Line olmak üzere 2 farklı paket daha sunuyor.

Şubat ayında satışa çıkması beklenen yeni 5 Serisi’nin henüz fiyatları açıklanmasa da güncel modelin biraz üzerinde bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın