BMW, yeni nesil M5’in üzerindeki örtüleri kaldırdı

0

BMW, Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde yeni M5 modelinin üzerindeki örtüleri kaldırdı.

Aracın motorundan başlayacak olursak, yeni model beklenildiği gibi 600 beygir güce ve 750 Nm tork değerine sahip 4.4 litrelik M TwinPowe turbo V8 motora ev sahipliği yapıyor. Gücünü 8 ileri otomatik şanzıman ile dört tekere birden aktaran performanslı sedan modelin 0’dan 100 km/s hızlanma süresi 3.4 saniye olarak açıklandı. Alman otomobil üreticisi aracın 0-200 km/s hızlanma değerinin ise 11.1 saniye olduğunu belirtti. Aracın son hızı 250 km/s ile sınırlandırılmış ancak müşteriler, opsiyonel olarak M Driver paketini aldıklarında aracın son hızı 305 km/s oluyor.

Araçtaki en büyük değişiklik ise M5 modellerinde ilk defa kullanılacak olan dört tekerlekten çekiş sistemi.  BMW’nin yüksek performanslı modeller arasında ‘duygusal olarak en çekici dört tekerlekten çekiş sistemi’ olarak betimlediği M xDrive sistemi, içlerinde arkadan çekişin de sunulduğu 3 farklı sürüş moduna sahip.

BMW-M5-23Aracın tasarımına geçecek olursak, ön bölümde geniş hava girişlerine sahip agresif bir ön tampon bizi karşılıyor. Standart modelden farklı olarak aerodinamik yan aynalara sahip olan modelde karbon fiber takviyeli polimer(CFRP) bir tavan yapısına sahip. Arka bölüme geçtiğimizde ise dörtlü egzoz çıkışı ve arka tampona entegre bir difüzör bulunuyor.

M5 standart olarak 19 inçlik siyah ve gri detaylar içeren jantlar ile birlikte geliyor. Bu güzel jantlar yüksek performanslı frenlerin sahip olduğu altın rengindeki kaliperler ile güzel bir kontrast oluşturuyor. Bunun yanında müşteriler aracı 20 inçlik jantlar ve aracın ağırlığını 23 kg azaltanM karbon seramik fren sistemi ile birlikte sipariş edebiliyor.

İç bölümde ise 3 kollu şık bir M direksiyon bizleri karşılarken Merino deri spor koltuklar ve özel alüminyum döşemeler oldukça dikkat çekiyor. İç mekanda da müşteriler için çeşitli opsiyonlar mevcut, çok güzel görünen ve güzel göründüğü kadar iyi bir yanal destek sunmayı da vaat eden yeni geliştirilen M çok fonksiyonlu koltuklar bu seçeneklerden sadece biri.

BMW-M5-25Pek çok kullanıcı, kullanılacak dört tekerlekten çekiş sisteminin aracın ağırlığını olumsuz etkileyeceği yönünde düşünceye sahipti ancak BMW bu durumun böyle olmadığını gururla belirtti. Yeni modelin sahip olduğu 1855 kilogramlık ağırlığı ile selefi F10 kasa M5‘ten yaklaşık olarak 90 kg daha hafif olduğu açıklandı.

BMW, M5  için Frankfurt Otomobil Fuarı’nın ardından sipariş almaya başlayacak. Yeni modelin Almanya satış fiyatı, 117.900 Euro’dan başlayacak.

İlk müşteriler, Frozen Dark Red adı verilen metalik kırmızı renge, parlak siyah detaylara ve 20 inçlik özel hafif alaşım jantlara sahip M5 First Edition versiyonunu satın alma hakkına sahip olacaklar. Bu versiyon, iç mekanda ise piyano siyahı detaylar, M çok fonksiyonlu koltuklar ve aracın bireysel model sırasını belirten bir küçük metal plaka yer alacak. 400 adet ile sınırlı olacak olan First Edition’u almak isteyen müşterilerin ise fazladan 19.500 Euro ödemeleri gerekecek.

Performanslı modelin ilk teslimatlarının 2018 yılının bahar aylarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın