BMW Z4’ün üretimi sona erdi

1

2009’da üretilmeye başlanan E89 kod adlı BMW Z4’ün üretimi sonlandırıldı. Metalik turuncu rengi ile Z4 sDrive35i banttan inen son araç oldu. BMW’nin 6 silindirli turbo destekli 3.0 litrelik motorunu taşıyan araç, 1 Serisi M Coupe ile aynı motoru paylaşıyordu.

Her ne kadar açılır metal tavanlı modeller son yıllarda popülerliğini yitirmiş olsa da, Z4’ün üretiminin sonlanması hepimizi üzdü. Ancak Toyota ile birlikte geliştirilen Z5 ile moralimiz tekrar yerine gelebilir. Z4’ün yerine üretilecek olan Z5, metal tavanın aksine kumaş tavana sahip olacak. Son yıllarda gittikçe popülerleşen kumaş tavan sayesinde araç hem hafifleyecek hem de müşterilerine daha fazla bagaj hacmi sunacak.

Z5’in resmi olarak 2017’nin ikinci yarısında tanıtılması beklenirken, aracın Toyota versiyonunun ise 2018’de üretime geçmesi planlanıyor. Her iki araçta da BMW motorlarının kullanılması beklenirken, model gamının en tepesinde yer alacak olan hybrid versiyonda ise Toyota’nın geliştirdiği güç ünitesinin yer alacağı iddia ediliyor. Başka bir iddia ise BMW motoru ile birlikte Toyota’nın hybrid teknolojisinin birlikte kullanılması.

BMW’nin aracın en güçlü versiyonu için ise bir M modeli sunmayacağı söyleniyor. BMW’nin X5 M ve X6 M gibi modellere yer verirken Z5’in bir M versiyonunun olmaması ise kulağa garip geliyor.

BMW Z5 Roadster’ın ilerleyen zamanlarda coupe bir versiyonunun da üretileceği de gelen haberler arasında. Ancak BMW, yeni Z5 konusunda oldukça gizli bir çalışma sürdürdüğü için bu haberlerin doğru olup olmadığını uzun bir süre öğrenemeyeceğiz.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

1 Yorum

  1. “metal tavanlı modeller son yıllarda popülerliğini yitirmiş olsa da” kim diyor bunu? Böyle bir araştırma var mı? Hard top tavan, diğer kumaş tavana göre her zaman daha fazla tercih edilmiştir.

Bir Cevap Yazın