BMW’den elektrikli model atağı

0

Sayısı her geçen gün artan elektrikli araçlar konusunda büyük bir atılım yapmayı planlayan BMW, 2025 yılına kadar olan elektrikli model planlarını açıkladı.

Bavyeralı üreticinin elektrikli model atağı Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtılan plug-in hybrid i8 Roadster modeli ile başlarken ilerleyen süreçte yine şarj edilebilir bir hibrit crossover modeli ile devam edecek.

2019 yılında tamamen elektrikli MINI modeli ile karşımıza çıkacak olan marka aynı sene içerisinde 2 veya 3 farklı plug-in hyrid modeli de piyasaya sürme hedefinde. 2020 yılında ise elektrikli bir X3 bizleri bekliyor olacak.

2021 yılı ile birlikte elektrikli modellere daha fazla ağırlık verecek olan BMW ilk olarak iNext olarak adlandırılan aracı tanıtmayı planlıyor. 2022 yılında 3 farklı plug-in hybrid ile karşımıza çıkacak olan Alman marka, takip eden 3 yılda ise 5 şarj edilebilir hibrit daha çıkarmayı hedefliyor.BMW-52021 yılından itibaren üretilen modeller plug-in hybrid veya tamamen elektrikli olarak üretilecek, ilerleyen süreçte ise modeller elektrikli motorlara ev sahipliği yapacak daha hafif bir alüminyum şasiye, yeni bir şanzıman sistemine ve farklı elektronik ürün yelpazesine sahip olacaklar.

Yeni modeller 3 farklı boyuta sahip bataryalara uygun şekilde tasarlanıyor. 30e ve 40e seçenekleri sahip oldukları 60 kWs’lik bataryaları ile yaklaşık 450 km’lik menzil vaat ederken 90 kWs’lik daha büyük bataryalar ile menzilin 550 km’ye ulaşacağı belirtiliyor. Daha lüks modellerin ise sahip olacağı 120 kWs’lik bataryalar ile 700 km’lik menzile ulaşabilecekleri gelen haberler arasında.BMW-4Önden çekişli modellerde 135 beygirden fazla güç üreten elektrik motorlarının kullanılacağı söylenirken arkadan çekişli modellerde 270  beygirlik ünite yer alacak. 4 tekerlekten çekişin opsiyonel olarak sunulacağı belirtirken bu araçların 0-100 km/s hızlanmaları 6 ile 9 saniye arasında olacak.

BMW’nin elektrikli modellerinin performanslı versiyonları ise ön bölüme yerleştirilen ve 270 beygirden fazla güç üreten motorlar ile sağlanacak. Bu versiyonlar her biri 270 beygirden fazla güce sahip iki adet elektrikli motorla da desteklenebileceği belirtilirken araçların 0-100 km/s hızlanma sürelerinin 3 saniyenin altında olacağı vurgulandı.

Paylaşılan planlardan da anlaşılacağı üzeri BMW’yi ve bizleri oldukça hareketli günler bekliyor. Bavyeralı üreticinin yanında diğer büyük markaların da katılmasıyla elektrikli araç piyasası gittikçe kızışacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın