Chevrolet’ten Corvette ZR1 Convertible sürprizi

0

Chevrolet, Corvette ZR1 modelinin tanıtımının üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen herkesi şaşırtarak bu sefer de aracın üstü açık versiyonu ZR1 Convertible’yi Los Angeles Otomobil Fuarı’nda sergiledi.

Convertible versiyonun kaputunun altında coupe karoserli ZR1 ile aynı 765 beygir güç ve 968 Nm tork değerlerine sahip 6.2 litrelik süperşarjlı LT5 V8 motora yer verilmiş. Bu değerler ile aracın 0-100 km/s hızlanma süresi 3 saniye olarak açıklanırken ZR1 Cabrio’nun 400 metre süresinin ise 10 saniye olduğu belirtildi.

1970 yılında ilk ZR1 piyasaya sürüldüğünden bu yana ZR1 Convertible üretmeyen marka bir ilke imza atarak aracın üstü açık versiyonunu sunmaya karar vermiş. Aracı tasarlarken özellikle ağırlık konusunda fazla mesai harcayan şirket Convertible’nin coupe versiyondan sadece 60 kg daha ağır olmasını sağlamış. Şirket yetkilileri, otomobilin sahip olduğu rijit yapı sayesinde coupe versiyona rakip olabileceği görüşünde birleşiyorlar.Chevrolet-Corvette-ZR1-Convertible-2Corvette baş mühendisi Tadge Juechter araç hakkında, ‘‘ZR1 Convertible ödün vermeyen bir süper otomobil. Güçlü yapısından dolayı coupe ve convertible modellerin süspansiyon ayarları bire bir aynı, yani ZR1 Convertible, 320 km/s hızın üzerinde bir hızda bile aynı performansını sürdürebiliyor.’’ ifadelerini kullandı.

Coupe versiyonda olduğu gibi Convertible de 2.995 dolar fark ile ZTK Performance paketine sahip olabiliyor. Bu performans paketi daha geniş arka kanat, ön splitter, Michelin Pilot Sport 2 lastikler ve Manyetik Sürüş kontrol sistemini içinde barındırıyor.

ZR1 Convertible’nin fiyatı 123.995 dolar olarak açıklanırken coupe versiyon için istenen miktar 119.995 dolar.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın