Hyundai Palisade, Los Angeles Fuarı’nda tanıtıldı

0

Hyundai, yeni SUV modeli Palisade’i Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıttı. İddialı tasarımı, iri cüssesi ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken Hyundai Palisade, yepyeni bir şasiye, cömert kargo alanına ve sekiz kişilik oturma kapasitesine sahip. Kore’de üretilecek olan Palisade, 2019 yazında öncelikle Amerika pazarında satışa sunulacak.

Hyundai Palisade, markanın özellikle Amerika pazarındaki amiral gemisi olmaya aday bir SUV. Gerek tasarım özellikleri, gerek iri cüssesiyle Amerikan tarzını yansıtan Hyundai, aynı zamanda dayanıklılık, teknoloji, güvenlik, ferahlık ve verimlilik gibi detaylar konusunda da fazla mesai harcamış.

Tasarım anlamında, önden bakıldığında diğer Hyundai modelleriyle benzerlik gösteren Palisade, aynı zamanda da farklı görünmeyi başarıyor. Geleneksel tarzın aksine daha geniş basamaklı bir ızgara ile premium SUV’ları temsil eden Palisade, ayrılmış kompozit farlar ve dikey olarak bağlanan aydınlatma grubu, LED farları ve krom parçalarla sofistike bir ön görünüm oluşturuyor. Genişletilmiş motor kapağı, aracın duruşuna sağlam bir görüntü kazandırırken, iri C sütunları bu görünüme destek oluyor. Arka tarafta daha keskin çizgilere sahip olan Palisade, dikey bir LED stop lambalarına ev sahipliği yapıyor. Palisade’de kullanılan 20 inçlik jantlar da iddialı dış tasarım özelliklerini tamamlamış.Hyundai Palisade (2)Cüsseli yapısına rağmen 0.33 Cd sürtünme katsayısı sahip olan araç, başarılı bir aerodinamik yapıya sahip. Palisade ayrıca, dönüş sinyali aktif olduğunda, standart Kör Nokta Çarpışma Önleme Asistanı’nı daha da kullanışlı hale getiren özel bir monitör de sunuyor. Ses ve navigasyon ekranı geniş ekran formatında verilirken, 12,3 inçlik full dijital TFT merkezi gösterge paneli de aracın sürüş bilgilerini sürücüye yansıtıyor.

Hyundai Palisade, gelişmiş bir dört tekerlekten çekiş sistemi (HTRAC) sunuyor. Kar modu bulunan bu sistem, elektronik olarak tekerleklere tork gücü eşit bir şekilde dağıtıyor. Normal, Sport ve Smart modlara sahip bu çekiş sistemi ön ve arka akslar arasında aktif tork kontrolü sağlarken ayrıca Sport modunda araca maksimum sürüş keyfi sunuyor. Arka tekerleklere daha fazla güç iletilirken aynı zamanda daha dinamik ve sportif sürüş hissi sağlanmış oluyor.

Palisade, geniş gövdesine uygun bir şekilde, 3.8 litre V6 bir üniteye ev sahipliği yapıyor. 6000 devirde 291 beygir güç üretebilen bu motor, 5000 devirde de 262 Nm maksimum tork değeri sunuyor. Sekiz ileri tam otomatik şanzımanla gücünü dört lastiğe ileten araç, ön ve arka süspansiyon genişliği, arttırılmış gövde sertliği ve stabilitesiyle sürücüsüne keyifli bir sürüş tecrübesi yaşatmayı hedefliyor.Hyundai Palisade (3)

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın