Citroen Berlingo yeni nesliyle karşımızda

0

Hayatın içinden, farklı ve dinamik yaşam tarzlarını yansıtan model. Bu tanımlama Citroen’in yeni kompakt yolcu minibüsü için kullandığı bir tabir. Citroen, Berlingo Multispace ile bu segmenti 1996’da oluşturduğu iddiasında. Aradan geçen 22 yılın ardından ise, Citroen Berlingo’nun üçüncü nesli tanıtılmaya hazırlanıyor.

PSA’in ürettiği ilk küçük minivan olacak olan Berlingo Multispace, gelecek ay düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda sahnede yerini alacak. PSA’nin bünyesinde barındırdığı Citroen, Peugeot ve Opel’in yeni minivanları da showroomlarda sahnelenmeye hazır olacak. Citroen Berlingo Multispace, Berlingo’nun koltuklu hali olarak anlatabilriz ancak Citroen’in kendine has imzalarından biri olan C4 Cactus’lerde kullanmış olduğu yanlardaki airbumplar, Citroen Berlingo Multispace’de de yer almış.

Bunun yanı sıra, Citroen Berlingo Multispace’de çok işlevli Modutop tavan ve gösterge panelinde bir Top Box’ın da yer aldığı 28 adet depolama ünitesi yer alıyor. Citroen’in müşterilerine sunduğu bir başka özellik ise minivanlarını kendileriyle daha rahat özdeşleştirebilmeleri için değiştirelebilir oturma konfigürasyonları ile iç mekanı kendinize göre optimize edebiliyorsunuz.

Citroen, Berlingo Multispace’de 5 veya 7 yolcu taşıyabilmek için standart ve uzatılmış dingil mesafeli olarak iki ayrı boyutta versiyonları da bulunacak.

Benzinli ve dizel motor seçeneklerinde 75 beygirden 130 beygire kadar performans serisi sunuyor. Citroen Berlingo Multispace ile birlikte yeni olarak sekiz vitesli otomatik şanzımana sahip 19 adet sürüş yardım sistemli bir seçenek de sunacağı söyleniyor.

Yeni Citroen Berlingo ve ailesindeki diğer üyeleriyle(Opel Combo – Peugeot Partner)iFord Transit Connect, Chevrolet City Express, Ram ProMaster City/Fiat Doblo, Renault Kangoo, Volkswagen Caddy, ve Nissan NV200 modellerinin rakipleri olacak. Son derece rekabetçi bir segmentte, Avrupa’daki satış pastasından büyük dilimi almak da oldukça zor olacak.

Citroen, Berlingo modelini son iki yıl içinde 3.3 milyondan fazla sattı ve bu satışlardan yarısından fazlası Berlingo Multispace modeliydi. Sadece geçen yıl 165.000 adet Berlingo minibüsü satarak 17 ülkede en çok satan model olmuştu. Bu başarıdan sonraki en iyi ikinci satışı ise sadece C3 modelinde oldu.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın