Citroën, C4’ün üretimini durduruyor

0

Citroën, C4’ün üretimini durdurma kararı aldı. Fransız marka, yeni neslinin 2020 yılından önce tanıtılması planlanan aracın yerini güncellenen C4 Cactus ile doldurmaya çalışacak.

Fransız otomobil üreticisi, 2020 yılında tamamen yeni bir C4 hazırlanana kadar , yakın zamanda ağır bir makyaj operasyonu geçiren C4 Cactus modeli ile bu segmentte yer almayı planlıyor.

Citroën‘in ürün planlama müdürü Xavier Peugeot, ‘‘Mevcut C4, 7 yaşını doldurmuştu ve bir karar vermemiz gerekiyordu. Üretimi durduracağız ve C4 Cactus onun(C4’ün) yerini alacak.’’ açıklamasında bulundu.

Önemli derecede güncellenen C4 Cactus’un üretimine bu yılın sonlarında başlanıyor. Elden geçirilen otomobil tasarım anlamında biraz törpülenmiş diyebiliriz. Kısa bir süre de olsa C4’ün yerini alacak olan aracın daha fazla kişiye hitap etmesi için böyle bir yol izlendiğini düşünüyoruz. Mevcut C4 Cactus’te oldukça dikkat çeken plastik koruma elemanları, kapı panellerinin altına taşınırken aracın ön yüzü de önemli değişikliklere uğramış. Makyajlı model, Citroën logosuna ev sahipliği yapan ve farlarla bütünlük oluşturan ön ızgaraya kavuşurken ayrıca yeni bir ön tamponu da içinde barındırıyor. Arka bölümde de kullanılan plastik parçalar ile sağlanan ilginç görüntü yerini daha standart bir tasarıma bırakmış. Bu bölgedeki bir diğer değişiklik ise daha uzun ve ince tasarlanan stop lambaları olmuş.2018-CitroenC4Cactus-01Aracın dış bölümü önemli ölçüde değişirken aracın iç mekanında ise tasarım anlamında kayda değer bir değişiklik yok ancak makyaj ile birlikte araç teknolojik anlamda çağını yakalamış görünüyor. Opsiyonlar ile birlikte 12 adet sürüş destek sistemini içinde barındıran araç ayrıca Android Auto, Apple CarPlay, MirrorLink uyumlu bilgi-eğlence sistemi sunuluyor. Yeni model makyajın ardından acil durum yer tespiti ve navigasyon sistemlerine de kavuşmuş.

Araçtaki değişiklikler gövdenin altında da devam ediyor. Çok daha yumuşak süspansiyonlara kavuşan araç müşterilerine çok daha konforlu bir yolculuk sunmayı hedefliyor. Tasarımın törpülenmesi ve daha yumuşak süspansiyonlar ile Citroën, C4 Cactus’u daha olgun bir aile otomobili haline getirmeyi amaçlamış gibi görünüyor.2018-CitroenC4Cactus-03Citroën, yaklaşık 3-4 yıl boyunca C segmentinde tek başına mücadale edecek olan otomobilinin pazardan pay alabilmesi için fazla mesai harcarken bir yandan da C4 modelinin selefinin tasarımı ve teknolojisi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Xavier Peugeot konu hakkında, ‘‘Önümüzdeki 3-4 yıllık süreyi yeni C4 ile taze ve farklı şeyler ortaya çıkarmak için bir fırsat olarak görüyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

2004 yılında C4 modeli ilk kez yüzünü gösterdiğinde farklı tasarımı ve reklam kampanyası ile oldukça ilgi toplamıştı. Mevcut C4 ile tasarım anlamında daha standart bir hale bürünen aracın 2020 yılında tanıtılması beklenen yeni neslinin ilk nesildeki gibi bir etki bırakıp bırakamayacağını ise bekleyip göreceğiz.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın