Citroen C5 Aircross’un Dünya prömiyeri Şangay’da yapıldı

0

Geçtiğimiz hafta sızdırılan fotoğraflarının ardından Şangay Otomobil Fuarı’nda ilk kez yerini alacak olan Citroen C5 Aircross’un resmi olarak tanıtıldı.

2015 yılında tanıtılan Aircross konsepti ile benzerlik gösteren araç, Citroen’in ‘Progressive Hydraulic Mushions’ adı verilen yeni süspansiyon sistemine sahip ilk model olma özelliğini taşıyor.

Citroen’in yaptığı açıklamaya göre bu yeni süspansiyon sistemi geleneksel sistemlerde kullanılan konvansiyonel amortisörler, yaylar ve mekanik darbe emicilerinin yerine birisi geri tepme diğeri ise sıkıştırma için iki adet hidrolik darbe emiciyi içinde barındırıyor.

Fransız şirket, bu segmenetteki en büyük dingil mesafelerinden biri olan 2730 mm sayesinde aracın iç hacminin de sınıf lideri olduğunu iddia etti. 12.3 inçlik gösterge tablosuna sahip olan araç ayrıca 8 inçlik yüksek çözünürlüklü bilgi eğlence sistemine sahip. Araçta ayrıca kablosuz sarj özelliği de sunuluyor.

Aracın kaputunun altında 165 ve 200 beygirlik iki adet benzinli motorun Çin pazarı için sunulması beklenirken bu motorlar 6 ileri otomatik şanzıman ile sunulacak. Citroen ayrıca 200 beygirlik motora eşlik edecek 2 adet elektrikli motor ile aracın plug-in hybrid bir versiyonunun da sunulacağını belirtti. Toplamda 300 beygirlik bir güce sahip olması beklenen hibrit versiyon Citroen’in şimdiye kadar ürettiği en güçlü seri üretim aracı olacak. Hibrit aracın elektrik menzilinin ise 60 kilometre olacağı belirtildi.

Aracın önden çekişli modelleri Citroen’in Grip Control özelliğini içerecek ve ‘Standard’, ‘Sand’, ‘Off-Road’, ‘Snow’ ve ‘ESP Off’ olmak üzere 5 farklı seçeneğe sahip olacak.

Araçta aktif frenleme sistemi, aktif şerit takip uyarı sistemi ve durdurma işlevli adaptif hız sabitleme sistemi gibi sürücü asistanı sistemlerine de yer verilmiş.

Yeni modelin bu yılın Ekim ayında Çin pazarına girmesi planlanırken Fransız firma C5 Aircross’u Avrupa’da 2018 yılının ikinci yarısında piyasaya sürecek.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın