Citroen, WRC tecrübesini C3’e aktaracak

0

Ateşli hatchback konusunda B segmenti hiç olmadığı kadar yoğun günler yaşıyor. Volkswagen yeni Polo GTi ile bu segmente hızlı bir giriş yapmayı planlarken Ford da Fiesta ST ile oldukça iddialı. Peugeot ise 208 GTi ile herkes tarafından takdir görüyor. Motorunun sahip olduğu fazladan 12 cc ile her ne kadar Türkiye’de istediği satış rakamlarına ulaşamasa da Renault Clio RS de oldukça başarılı bir model. Son olarak Toyota da Yaris GRMN ile bu segmente adım attı. Citroen ise bu konuda yıllardır oldukça sessiz ancak bu durum çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor çünkü Fransız şirket Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarıştığı C3 WRC ‘nin yol versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Fransız marka için bu düşünce yeni değil, markanın bu tür bir modeli yaklaşık 18 aydır düşündüğü belirtiliyor. Citroen Yönetim Kurulu tarafından henüz onaylanmayan proje için şirketin patronu Linda Jackson ise böyle bir aracın marka ve WRC’ye katkıda bulunacağını vurguladı.

Jackson yaptığı açıklamada, ‘WRC ve Citroën Racing’in yatırımlarını ve kazançlarını birbirine bağlayan bir şey istiyorum ve bu konuda çalışmalarımız sürüyor.” ifadelerini kullandı.Citroen-C3-Hot-Hatch-2Bu tür bir modele oldukça sıcak baktığını aktaran yönetici yine de bu projenin marka için öncelikli olmadığını belirtti. Şirketin bu modeli üretmesi için rakiplerinden daha farklı bir ürün ortaya koymak zorunda olduklarının altını çizen Jackson, WRC temelli aracı geliştirmek için firmanın tasarım patronu Xavier Peugeot’u görevlendirdiğini açıkladı.

Konu hakkında konuşan Xavier Peugeot ise C3’ün performanslı versiyonunun sadece güç odaklı olamayacağını aracın Citroen’in diğer karakteristik özelliklerini de taşıması gerektiğini belirtti.

Linda Jackson’ın ‘bu tür modelin önümüzdeki birkaç yıl göremeyeceğiz’ açıklaması biraz keyfimizi kaçırsa da tasarımı ile hali hazırda rakiplerinden sıyrılan modelin ateşli versiyonunun nasıl olacağını düşünmek bile heyecanlanmamıza neden oluyor. Muhtemelen ‘VTS’ takısı alacak olan modeli dört gözle bekliyoruz.Citroen-C3-Hot-Hatch-1

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın