Elon Musk, Tesla’nın MPV bir araç üreteceğini doğruladı

0

Tesla Motors Başkanı Elon Musk en sevdiği iletişim aracı olan twitter’dan yine Tesla ile ilgili haberleri paylaştı.  Bu paylaşımlarından birinde Tesla’nın MPV bir araç üzerinde çalıştığını ve aracın Model X platformu üzerinde yükseleceğini doğruladı.

Tesla’nın geçtiğimiz günlerde yayınladığı planlarla birlikte söylentiler de ortaya çıktı. Ana planda yer alan toplu taşıma amaçlı kullanılacak bir modelin de açıklanmasıyla beraber MPV bir model ile ilgili iddialar da kendini göstermeye başlamıştı. Yaptığı açıklama ile bu iddiaları doğrulayan Elon Musk’ın, açıklamasında modelden minibüs olarak bahsetmesi ise dikkatleri çekti.

Tesla, araçlarında kullandığı düz platform sayesinde diğer otomobil üreticilerine göre büyük bir avantaja sahip. Çünkü bu düz zemin üzerinde yapılacak olan birkaç değişik ile her türlü aracın bu platform üzerine yerleştirilmesi mümkün oluyor. Bu düz zemin yapılandırılmasının, Model X ile aynı platformu paylaşacak olan MPV modelin çok daha fazla iç hacim sunmasına da olanak sağlayacağı belirtiliyor.

Bunların dışında araç hakkında fazla bir bilgi vermeyen Musk, aracın ‘California Custom VW Combi’ aracından ilham alınarak tasarlanacağını belirtti.

Eğer bir sorun çıkmazsa Volkswagen’in klasikleşmiş minibüsü elektrikli bir akrabaya kavuşacak gibi görünüyor. Volkswagen’in yıllardır bu başarılı minibüsün modern bir halefini yapması beklense de böyle bir model bugüne kadar hiç gelmedi.

Üretim tarihi henüz açıklanmayan MPV aracın, elektrikli olması dışında otomatik sürüş özelliklerine de sahip olması bekleniyor. Araç hakkında daha fazla bilgi edinmek için yapılabilecek en iyi şey ise beklemek olacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın