Elon Musk’ın Tesla Roadster’ı uzaya çıkıyor

0

Tesla ve SpaceX patronu Elon Musk, kendi Tesla Roadster’ın 6 Şubat’ta uzaya fırlatacağını doğruladı. Musk, başlangıçta SpaceX Falcon Heavy roketini Ocak ayında fırlatmayı planladıklarını açıklamıştı ancak lansman ieri bir tarihe ertelenmnişti. Geçtiğimiz günlerde ise roketin fırlatma tarihi twitter üzerinden duyuruldu.

Açık sözlü kurucu, ilk olarak geçen yıl Tesla Roadster’ı uzaya gönderme niyetini ortaya koymuştu. Bu açıklamanın ardından çoğu kişi Musk’ın ciddi olup olmadığı konusunda emin olamamıştı. Musk’ın roketin yük bölümüne yüklenen spor otomobilin fotoğraflarını yayınlamasıyla CEO’nun ne kadar ciddi olduğu ortaya çıkmış oldu. Kendi Tesla Roadster’ını uzaya gönderecek olması şirketin The Boring Company’i ortaya koyması kadar şaşkınlık yarattı.

The Falcon Heavy roketi 6 Şubat’ta deneme uçusunda gökyüzüne çıkacak. Musk da bu durumu instagram ve twitter üzerinden doğruladı.

Roadster, Tesla’nın ilk üretim modeli olma özelliği taşıyor. Ancak son yıllarda gelişen pil teknolojisi nedeniyle ilk Roadster modeli bu anlamda oldukça geride kaldı.

Tesla, yeni nesil Roadster üzerinde de çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan modelin 2020 yılında piyasaya çıkması bekleniyor. Elektrikli spor otomobil sahip olduğu 1.9 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresi ile oldukça dikkat çekmişti.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın