Yeni Tesla Roadster, 100 km/s hıza 1.9 saniyede çıkıyor

0

Tesla, elektrikli tırı Semi‘nin tanıtımında bir sürprize imza atarak yeni nesil Tesla Roadster modelini de bizlerle paylaştı. Markanın CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz birkaç senedir yeni bir Roadster modelinin sinyallerini vermişti ancak kimse yeni modelin yakın zamanda tanıtılmasını beklemiyordu.

Elektrikli spor otomobil selefinden farklı olarak tamamen özel bir tasarıma sahip. Oldukça güzel görünen aracın performans verileri ise çok daha etkileyici. 0’dan 100 km/s hıza 1.9 saniyede ulaşan araç en hızlı üretim otomobili olmaya aday. Aynı zamanda 160 km/s hıza 4.2 saniyede çıkan Roadster’in 400 metreyi de 8.9 saniyede tamamlayabileceği söyleniyor. Gücünü 200 kWs’lik bataryadan alan aracın son hızının ise 400 km/s’nin üzerinde olduğu açıklandı. Elon Musk, üstün performans rakamlarına sahip aracın şehirler arasındaki menzilinin ise 997 km olduğunu belirtti.Tesla-Roadster-9Tasarım anlamında mevcut Tesla modellerinden ayrılan araç ön bölümde sunulan ince LED farları ile agresif bir görüntüye sahip. Ön bölüme göre daha yenilikçi tasarlanan aracın arka bölümünde ise ince stop lambaları ve agresif tasarımlı devasa difüzör oldukça dikkat çekiyor. Araç her ne kadar 4 kişilik olarak lanse edilse de arka koltuklara herhangi birinin oturabileceğini düşünmüyoruz.

Yeni nesil Roadster’ın tanıtımı sırasında konuşan Musk, bu aracın sahip olduğu yüksek performans hedefleri ile ‘içten yanmalı motorlara sahip araçların tabutuna çakılacak son çivi’ olacabileceğini belirtti. Bu hedefleri hepsine ulaşıldığı takdirde Roadster’ın spor otomobilllerin geleceğini temsil edebileceğini vurguladı.

2020 yılında tekrar yollara dönmesi beklenen modeln fiyatı 50.000 dolarlık ön ödeme ile birlikte 200.000 dolar olarak açıklandı. Eğer 1.000 adet ile sınırlı sayıda üretilecek Tesla Roadster Founders Series’den birini almak istiyorsanız 250.000 doları gözden çıkarmanız gerekecek.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın