F1, bu sezondan itibaren en hızlı tur süresine puan verecek

0

FIA, 17 Mart’ta Avustralya’nın Melbourne kentindeki sezon açılışından itibaren, her yarışta en hızlı tur süresini elde eden sürücüye ekstra puan verilme planları olduğunu açıkladı.

Gelen haberlere göre bu girişim Sporting Working Group ve Strategy Group tarafından onaylanmış ve Formula 1 Komisyonu’na sunulmuş. Bu kural aslında tamamen yeni bir şey değil, Formula 1’in ilk kurulduğu yıllarda 10 sene boyunca bu kural yine yürürlülükteydi.

Yeni kural, 1958 yılında olduğu gibi Mike Hawtorn’un toplam en hızlı tur sürelerinin Stirling Moss’tan 2 daha fazla olması sonucunda, şampiyonayı 1 puan farklı kazanması gibi sonuçlar doğurabilir. 2008 yılında bu kural yürürlülükte olsaydı Massa, şampiyonayı Lewis Hamilton’un önünde bitirebilecekti. Bu tür örnekler gelecek yeni kuralla birlikte çoğalabilir.

Tabi ki bu senaryolar değişebilir, çünkü geçtiğimiz yıllarda pilotlar en hızlı tur süresi için yarışmıyordu. Bu yüzden yeni kural ile birlikte yarış içi dinamikler de değişecektir.

Yeni kuralı, Formula E’de kullanıldığı gibi görebiliriz. Bu şampiyonada en hızlı tur süresini elde eden pilotlar yalnızca yarışı ilk 10 içerisinde bitirdiklerinde bu puana sahip olabiliyorlar. Formula 1’de de aynı format uygulanabilir.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın