Ferrari 488 Pista resmi olarak tanıtıldı

0

Ferrari 488 Pista’nın sızdırılan görsellerinin ardından İtalyan marka yeni modelini internet üzerinden tanıttı. Daha önce GTO takısı alacağı iddia edilen modelin Pista olarak yola devam edeceği de böylece kesinlik kazanmış oldu. Ferrari 360 Challenge Stradale, 430 Scuderia, and 458 Speciale modellerinin izinden giden 488 Pista ile Ferrari, McLaren 720S’i tahtından etmeyi planlıyor.

Elden geçirilen 3.9 litrelik turbo beslemeli V8 motora ev sahipliği yapacak olan 488 Pista’nın 721 beygir güç ve 770 Nm torka sahip olduğu açıklandı. Ferrari tarihindeki en güçlü V8 motora sahip olan Pista ayrıca standart 488’den yaklaşık 10 Nm fazla tork değerine sahip. Bu etkileyici değerlere sahip olan 488 Pista’nın 0-100 km/s hızlanması süresinin ise sadece 2.85 saniye olduğu belirtildi. Yeni modelin 0-200 km/s hızlanması ise 7.6 saniye, bu değer McLaren 720S’den 0.2 saniye daha iyi. 488 Pista’nın son hızının 340 km/s’nin üzerinde olduğu açıklanırken yeni modelin 90 kg da hafifletilerek ağırlığının 1.280 kg seviyesine getirildiği vurgulandı.Ferrari-488-Pista-5Ferrari, FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’ndan ve bir kez düzenlenen Ferrari Challenge serisinden edindiği paha biçilemez tecrübeyi ortadan motorlu süper otomobilin geliştirilmesinde kullandıklarının altını çizdi. 488 üzerinde yere basma kuvvetini yüzde 20 oranında artırmak için bir dizi aerodinamik değişikliğin yapıldığı açıklandı. Elden geçirilen spoyler, F1’den ilham alan S-kanalı, geliştirilmiş ön hava girişleri ve agresif arka difüzör dahil olmak üzere araçta birçok değişikliğe gidilmiş. Elden geçirilen bu parçalar aracın yere basma kuvvetini arttırırken aynı zamanda aracın daha vahşi görünmesine de katkıda bulunuyor.

Elden geçirilen gövde elemanlarının yanı sıra 488 Pista’da markanın en yeni ve gelişmiş sürüş teknolojileri sunuluyor.Side-Slip Angle Control 6 araç savrulma kontrol sistemi yeni modelde standart olarak sunulurken E-Diff3 diferansiyel sistemi, F1-Trac çekiş sistemi, manyetik destekli süspansiyon yeni modelde kullanılan yeni sistemler arasında. Ayrıca Ferrari Dynamic Enhancer olarak adlandırılan sistem yardımıyla fren kaliperlerinin üzerindeki baskı da otomatik olarak ayarlanacabilecek.

Yeni model ile ilgili ayrıntılar şimdilik bu kadar. Ferrari 488 Pista’nın Cenevre’de yapılacak tanıtımın ardından daha ayrıntılı bilgi ve fotoğraflara sahip olacağız.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın