FIA, Halo kokpit korumasının 2018 yılında uygulamaya geçeceğini açıkladı

0

FIA, uzun zamandır tartışma konusu olan Halo kokpit korumasının gelecek seneden itibaren kullanılacağını açıkladı.

İngiliz GP’si öncesinde Sebastian Vettel tarafından denenen şeffaf kalkanın pilot tarafından beğenilmemesi ve başının dönmesine neden olduğu gerekçesiyle FIA yeniden Halo adı verilen kokpit korumasını hayata geçirmeye karar verdi.

F1’de yer alan takımlarının çoğunun Halo’ya karşı olmasına rağmen FIA’nın güvenlik nedeniyle bu kokpit koruma parçasını F1 araçlarında uygulamakta kararlı olduğu belirtildi.

F1-To-Adopt-Halo-In-2018-2FIA yaptığı açıklamada, ‘’2016 yılının Temmuz ayında Strateji Grubunun oybirliği ile Formula 1 için ek koruma önergesi sunması ve sürücüler tarafından da desteklenmesi nedeniyle FIA, 2018 yılında Halo’nun kullanıma sunulacağını onayladı.’’ ifadelerine yer verdi.

Son beş yıldır çok sayıda cihazın geliştirilip değerlendirilmesinin ardından Halo’nun en iyi genel güvenlik performansını sunduğu açıkça ortaya çıktığı da yapılan açıklamada vurgulandı.

Formula 1’in 10 takımı da gelecek yıl kullanacakları otomobillerinin tasarımlarında Halo kokpit korumasına yer verme çalışmalarına yakın zamanda başlayacaktır.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın