Fiat CEO’su, mevcut elektrikli araçların çevre kirliliği konusunda çözüm olmadığını belirtti

0

Fiat Chrysler Automobiles’ın CEO’su Sergio Marchionne elektrikli araç üretmenin ekonomik açıdan uygun bir yolunun bulunmadığını ve kısa bir süre sonra mevcut elektrikli araçların pek çok kişinin sandığı kadar temiz olmadığının anlaşılacağını belirtti.

CNBC’ye konuşan Marchionne, elektrikli araçları inşa etmek için kullanılan güç ve fosil yakıtların dikkate alınmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Marchionne  yaptığı açıklamada ‘‘Elektrik enerjisinin nereden sağlandığının, elektrikli araçlara bataryaların nasıl tedarik edildiğinin, bu durumun CO2 ve çevre açısından maliyetinin ne olduğunun tam analizlerini yapmadan Dünya’yı elektrikli araçlarla kurtaracağımızı düşünmek tamamen saçmalık.’’ ifadelerini  kullandı.

Marchionne sözlerine ‘‘Eğer bu elektrik enerjisinin temeli nükleer ise sorunum yok. Hepimiz doğru olanı yapacağız ancak sorunlarınıza çözüm olarak nükleer enerjiyi kucaklıyorsunuz. Eğer onu üretmek için fosil yakıtlara güveniyorsanız, konunun çok daha büyük olduğunu düşünüyorum.’’ diyerek devam etti.

Bu tür dobra açıklamalar Marchionne için yeni değil, CEO daha önce de Fiat’ın 500e üzerinden çok fazla para kaybettiğini belirterek müşterileri bu aracı satın almamaları konusunda teşvik etmişti.

Elektrikli araçlar üretim bantlarından inmeye başlaması ile birlikte pillerin yapımında kullanılan değerli metalleri üretmek için gereken enerjiyle ilgili endişeler doğdu. Ardından ise elektrikli araçların bunu karşılayıp karşılamayacağı sorgulanmaya başladı.

Yapılan araştırmalarda, ABD’de üretilen bir elektrikli aracın geleneksel bir otomobilin ömrü boyunca oluşturacağı sera gazı etkisinin yaklaşık yarısına sahip olduğu belirtildi. Ancak Çin’de, elektrikli araçlar inşa etmek için kullanılan kirli enerji kaynakları yüzünden, ülkede sera gazı birikiminde ve toplam enerji tüketiminde %50’lik bir artış olduğu bildirildi.

Fosil yakıtlı araçların iyiden iyiye tartışıldığı bu günlerde, elektrikli araçların da şimdiden sorgulanıyor olmasının otomobil endüstrisini nasıl etkileyeceğini merak ediyoruz.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın