Ford, Mondeo üretiminin sonlandırılacağına dair haberleri yalanladı

0

Ford, Mondeo modelinin üretiminin sonlandırılması ve 24.000 işçinin çıkartılması haberlerinin gerçeği yanstımadığını açıkladı.

Yapılan iddialar, Ford’un mecut 212.000 işçisinin çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere %12’sini çıkaracağı yönündeydi. Ayrıca, Ford’un Nisan ve Haziran ayları arasında 73 milyon Dolar kaybettiği Avrupa pazarındaki faaaliyetlerini yeniden yapılandırarak, Mondeo, Galaxy, C-Max ve S-Max gibi modellerin üretimi durdurularak daha kârlı crossover modellere yer verileceği de gelen haberler arasındaydı.

Ford bu iddiaları reddeden bir açıklama yayınladı: ”Şu anda Avrupa’da en güçlü araç yelpazemize sahibiz. Gelecekteki ürün planlarımızı müşteri tercihleri ve eğilimlerine göre düzenli olarak değerlendirirken şu anda herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır. Mondeo, Avrupa’daki ürün yelpazemizin temel bir parçası olmaya devam ediyor. Bu senenin sonunda Mondeo için yeni güç aktarma organlarının yanı sıra iç ve dış güncellemeler ile birlikte bir de Mondeo Hybrid geliştirmesini içeren güncelleme planlarımız var.”

”Medya tarafından aktarılan işten çıkarma miktarı saf spekülasyondan oluşuyor ve bunun üzerine yorum yapmıyoruz. Temmuz ayındaki ikinci çeyrek kazançlarımızda da belirttiğimiz gibi Avrupa’daki faaliyetlerimizi %6’lık uzun vadeli FVÖK (faiz ve vergi öncesi kâr) hedefimizi gerçekleştirebilmek adına yeniden tasarlamamız gerekmektedir.”

Otomobil üreticisi ayrıca Galaxy ve S-Max gibi MPV modellerinin üretiminin durdurulacağını da yalanladı. Ford, Mondeo ve 2 MPV modelini İspanya’daki Valencia fabrikasında Kuga ve Connect ile birlikte üretmeye devam ediyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın