Ford ve Volkswagen güçlerini birleştirmeye hazırlanıyor

0

Ford ve Volkswagen ‘her iki şirketin de rekabet gücünü arttıracak ve müşterilerine dünya çapında daha iyi hizmet vermek adına’ stratejik bir ortaklık konusunda görüştüklerini doğruladı.

Ayrıntılar şimdilik sınırlı ancak şirketler şimdiden bir antlaşmaya imza atmış durumdalar ve güçlerini birleştirecekleri  bir dizi potansiyel projeyi incelemeye başladıkları öğrenildi. Detaylar konusunda ağızlarını sıkı tutan markalar, müşterilerin değişen ihityaçlarını daha iyi karşılamak için ticari araçlarını birlikte geliştirme ihtimalleri olduğunu dile getirdiler.

Ford ve Volkswagen, potansiyel ittifakın herhangi bir hisse veya çapraz sahiplik hisselerini içermeyeceğini, ancak her iki şirketin de birlikte çalışmanın faydalarından yaralanacaklarını açıkladılar. Ortak araçlar, maliyetler arttıkça gelişmek ve üretmek için daha uygun maliyetleri ile öne çıkarken artan satış hacmi sayesinde ortak bileşenlerin fiyatlarında da önemli azalmalar olacaktır.

Reuters’ın yaptığı habere göre, şirketler ortak bir ticari araç üzerinde yoğunlaşmış durumdalar. Daha önce de Mercedes-Benz ile Sprinter’ın farklı bir versiyonunu satmak için antlaşmaya giden Volkswagen, yeni nesil Crafter‘ı ise tek başına üretmişti. ford_grand_tourneo_connect_97Hali hazırda Tourneo ve Transit serileri ile ticari araçlar konusunda önemli bir yeri olan Ford’un yanı sıra Volkswagen de Caddy, Crafter ve T6 minibüs ile geniş bir model gamına sahip. Tüm bunlar göze alındığında bu antlaşmanın her iki markaya da olumlu yansıyacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Konu hakkında görüşlerini aktaran Volkswagen Grup Stratejisi patronu Dr. Thomas Sedran, “Her iki şirketin halihazırda farklı ticari araç segmentlerinde güçlü ve tamamlayıcı pozisyonları var.” açıklamasında bulunurken ”Ford ile potansiyel endüstriyel işbirliği, her iki tarafın global anlamda rekabet gücünü arttırması için bir fırsat.” diyerek bu antlaşmanın her iki markaya da önemli getirileri olacağının altını çizdi.

Konuşmaların çoğu ticari araçlara odaklanırken bu antlaşma ilerleyen zamanda daha fazla aracı da kapsayabilir. “Volkswagen ekibi ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz, önümüzdeki günlerde ticari araç müşterilerinin gelişen ihtiyaçlarını daha iyi hizmet verebilmek için birlikte nasıl çalışacağımızı ve ‘çok daha fazlasını’ görüşeceğiz.” diye konuşan Ford Global Pazar Başkanı Jim Farley de antlaşmanın sadece ticari araçlarla sınırlı kalmayacağının sinyallerini verdi.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın